avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 317 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Se aplica OUG 34/2006?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Se aplica OUG 34/2006?

Ca urmare a aparitiei Ordinului nr. 541/2009, primariile au obligatia de a incheia doar contracte de concesiune a pasunilor pentru punerea in valoare a acestora. Problema este ca acest ordin modifica punctul 2 al capitolului 6 din Ordinul 226/235/2003 astfel:
2. Responsabilitati ale consiliilor locale ale comunelor, oraselor, respectiv municipiilor
a) Pentru punerea in valoare a pajistilor si folosirea optima a acestora, consiliile locale ale comunelor, oraselor, respectiv municipiilor, in baza cererilor solicitantilor, incheie contracte de concesiune in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 337/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru suprafetele de pajisti disponibile, pentru o perioada minima recomandata de 10 ani, proportional cu efectivele de animale detinute in exploatatie. "


Intrebarea mea este: cum se poate aplica OUG 34/2006 cand vorbim clar de concesiune pasuni si nicidecum de concesiune servicii sau lucrari??? Mai degraba cred ca era mai potrivit sa treaca OUG 54/2006 dar.....

Ce parere aveti? Ce procedura folosim?
Cel mai recent răspuns: Cosmin-Traian Maglas , Consilier juridic 12:42, 28 Aprilie 2010
Daca te ajuta cauta hotarari ale consiliilor locale privind aprobarea concesionarii unor pasuni. Baza legala este OUG nr. 54/2006 privind regimul contractelor de concesiune de bunuri proprietate publică aprobata prin Legea nr. 22/2007 si HG nr. 168/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a OUG nr. 54/2006.....plus cele ale Legii nr. 215/2001, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare si ale Legii nr. 213/1998 cu modificarile si completarile ulterioare. :tomato:
Ultima modificare: Marți, 13 Aprilie 2010
ContSters15910, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Augusta2010 a scris:

Ca urmare a aparitiei Ordinului nr. 541/2009, primariile au obligatia de a incheia doar contracte de concesiune a pasunilor pentru punerea in valoare a acestora. Problema este ca acest ordin modifica punctul 2 al capitolului 6 din Ordinul 226/235/2003 astfel:
2. Responsabilitati ale consiliilor locale ale comunelor, oraselor, respectiv municipiilor
a) Pentru punerea in valoare a pajistilor si folosirea optima a acestora, consiliile locale ale comunelor, oraselor, respectiv municipiilor, in baza cererilor solicitantilor, incheie contracte de concesiune in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 337/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru suprafetele de pajisti disponibile, pentru o perioada minima recomandata de 10 ani, proportional cu efectivele de animale detinute in exploatatie. "


Intrebarea mea este: cum se poate aplica OUG 34/2006 cand vorbim clar de concesiune pasuni si nicidecum de concesiune servicii sau lucrari??? Mai degraba cred ca era mai potrivit sa treaca OUG 54/2006 dar.....

Ce parere aveti? Ce procedura folosim?

Parerea mea este ca nu putem aplica Ordinul 541 in totalitatea sa. Aceasta deoarece acest ordin nu poate impune concesionarea pasunilor cata vreme situatia juridica a acestora nu este nici pe departe clarificata. Mai mult, concesionarea implica o gama larga de lucrari, ridicari topo, intabulare, parcelare conform cererilor, licitatie, etc.... nemaivorbind despre costul acestor lucrari.
Tot umila mea parere este ca acest Ordin doreste sa indrume primariile catre incheierea de contracte de concesiune, fara sa oblige la aceasta, tinand cont de legea organica care guverneaza administratia publica locala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un formular de contract de arendã rotarucipri rotarucipri cum se procedează legal la concesionarea unei suprafeţe de păşune ce se află în domeniul public al unei comune pentru depunerea cererii pentru sugvenţii ... (vezi toată discuția)
Pajistile comunale Oproiu Naomi Oproiu Naomi Buna seara, ma numesc Naomi, sunt studenta si detin un efectiv de 100 oi, sunt inscrisa in Asociatie comunei din care fac parte si in aproximativ 6 luni am ... (vezi toată discuția)
Pasunatul abuziv pe pasunea comunala johnnydanut johnnydanut Buna ziua! Sunt presdintele unei asociatii a crescatorilor de animale ce a concesionat de la primarie pasunea comunala si din cand in cand gasesc pe aceasta ... (vezi toată discuția)