Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mai pot lua concediu de crestere a copilului?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mai pot lua concediu de crestere a copilului?

am intrerupere o luna pe cartea de munca... mai pot beneficia de concediu de crestere a copilului si implicit de indemnizatia de crestere a copilului?
Cel mai bine intrebati la serviciul din primarie care se ocupa cu indemnizatia.
Potrivit legii (text postat de colegul nostru Valeriu), aveti dreptul sa beneficiati de aceasta indemnizatie pentru CIC, intrucat ar trebui sa va ia in consideratie - prin exceptie - si acea fractiune de luna in care ati realizat venituri (22 - 30 sau 31).