avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare contract de c-v
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare contract de c-v

O judecatoare a anulat un contract de v-c pentru lipsa pretului din contractul de mandat , se poate asa ceva , ati mai intalnit asemenea situatii
multumesc anticipat






Cel mai recent răspuns: odille , utilizator 21:17, 13 Aprilie 2010
se poate.. e posibil ca mandatul sa fie fals.. depinde de speta.. daca nu vedem actele nu avem ce spune exact
Probabil este vorba de un contract de mandat comercial.
Contractul de mandat comercial poate fi:
- general , prin care mandatarul primeste o imputernicire generala in scopul de a savarsi fapte si actiuni comerciale de orice natura in numele si pe contul mandantului;
- special , prin care imputernicirea acordata de mandant mandatarului este limitata la un obiectiv determinat.
Daca in cadrul acestui ultim tip de contract, (special) unul din obiectivele special determinate a fost obtinerea unui anumit pret in urma unei vanzari, obiectiv care nu s-a realizat, contractul de V/C incheiat de mandatar poate fi anulat.


nu este vorba de o procura data unei mandatare pentru a vinde un teren la orice pret desigur nu derizoriu, terenul sa vandut la un anumit pret trecut in contractul de v-c iar acuma o judecatorea a anulat contractul ptr lipsa pretului in contractul de mandat
pretul trb sa fie seros sincer si determinabil dar in contractul de v-c nu in cel de mandat
Este posibil asa ceva intrucat de natura contractului de vanzare cumparare este plata unui pret in schimbul unui bun.
Daca nu avem pret atunci nu avem vanzare; poate fi donatie dar nu vanzare.
da eu inteleg ce imi spuneti dar nu inteleg ce legatura are contractul de mandat
sa inteleg ca in contractul de mandat trebuia precizat pretul terenului ce uram sa fie vandut?

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil cu procura notariala tibors tibors 1 - Avand procura notariala de vanzare din partea proprietarului, fara nicio limitare ca timp sau persoane, pot sa-mi vand mie acea proprietate ? 2 - Pot ... (vezi toată discuția)
Procura notariala cielodellasera cielodellasera Buna seara. As dori sa stiu daca este valabila si legala o procura notariala prin care o persoana este imputernicita sa vanda un imobil inclusiv sie insasi. Va ... (vezi toată discuția)
Nulitate absoluta - anularea titlului de proprietate si, implicit, a actului de vanzare-cumparare mihail123 mihail123 Buna ziua, Un teren a fost instrainat acum ani de zile printr-o [b]procura cu drepturi depline (inclusiv vanzare)[/b]. In procura este trecuta [b]o suma ... (vezi toată discuția)