Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare contract de c-v
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare contract de c-v

O judecatoare a anulat un contract de v-c pentru lipsa pretului din contractul de mandat , se poate asa ceva , ati mai intalnit asemenea situatii
multumesc anticipat

partile iau dat o procura mandatarei sa vanda terenul societatii comerciale... pe care tot ea o reprezinta
Asta inseamna ca ea a centrat si tot ea a dat cu capul.
Normal sa anuleze contractul de VC, cu cel de mandat era in conflict de interese.
Nu poti fi si vanzator si cumparator in acelasi timp.
in procura pe care partile iau datao mandatarei prin care aceasta a fost mandatata sa vanda terenul catre SC se observa ca nu exista nici o mentiune cu privire la pret pentru vanz terenului altei pers decat societatii contrar disp art. 1295 c. civ si 1303, 1304 c civ potrivit carora pretul trb sa fie serios sincer si determinabil neindeplinirea acestor conditii conducand la nulitatea absoluta a contractului
Lasa-ma doamne iarta-ma cu pretul serios si sincer, mandatara nu putea sa vanda unei societati pe care o reprezinta, si gata!
multumesc pentru raspuns