avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Poluare mediu pe teren privat
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Poluare mediu pe teren privat

Buna ziua.
As dori sa stiu daca exista o lege care interzice poluarea mediului chiar daca terenul este detinut de catre pers. fizica.
In Petrosani, la intrare in zona turistica Parang, sa decis un cetatean sa-si arunce gunoaiele de la santierul sau ( Isi construieste casa ) la marginea drumului pe terenul sau. Numai ca terenul sau este limitat de drumul judetean si paraul Malea.Toti care intra in zona vad un munte de gunoi ( asa se face turism.... ) . La intrebare la primarie mi-sa spus ca legea ii permite sa arunce cu gunoi daca este terenul sau.
Eu va intreb, chiar nu se poate face nimic ? Chiar incurajam nesimtirea si tupeul ??
Cel mai recent răspuns: ovi13 , utilizator 07:56, 15 Aprilie 2010
Depozitarea, deversarea deșeurilor în alte locuri decât cele autorizate este interzisă prin lege. În funcție de natura deșeurilor, locul poluării (zone protejate, etc.) și gradul de poluare, poluatorul poate fi sancționat contravențional sau chiar se poate trezi cu un dosar penal. Sesizați Primăria și Garda de Mediu. Dacă doriți să vă dau detalii pe articole de lege vă stau la dispoziție.
ovi13 a scris:

Depozitarea, deversarea deșeurilor în alte locuri decât cele autorizate este interzisă prin lege. În funcție de natura deșeurilor, locul poluării (zone protejate, etc.) și gradul de poluare, poluatorul poate fi sancționat contravențional sau chiar se poate trezi cu un dosar penal. Sesizați Primăria și Garda de Mediu. Dacă doriți să vă dau detalii pe articole de lege vă stau la dispoziție.


Multumesc pentru raspuns.Insasi cei de la mediu de la primaria Petrosani mi-au spus ca " nu avem ce face " ....Poate trebuia sa inteleg "Nu vrem sa facem ".
Unde altundeva pot apela decat la primarie ?
Se pare ca la noi toti fac ce vor si unde vor...:(
Garda de Mediu, ei știu exact ce au de făcut și sunt convins că o vor face.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Institutie a statului nu imi raspunde la sesizari si cereri de concesiune gicsyyy gicsyyy buna ziua ce as putea face pt a mi se raspunde la cererile depuse eu am incercat sa concesionez un drum unde sateni aruncau gunoaiele,am facut sesizari si ... (vezi toată discuția)
Gunoi pe o strada neasfaltata si pe trotuare, caini vagabonzi Patru gena Patru gena Buna ziua, Locuiesc pe o stada neasfaltata din sectorul 5. Sesizari la Primarie in vederea unor raspunsuri referitoare la asfaltare au fost facute la ... (vezi toată discuția)
Contestare contract de salubrizare(gunoi municipal) racu3949 racu3949 Buna . Detin un magazin mixt in loc MOLDOVA NOUA din 2007. Am contract de salubrizare (gunoi) cu o firma din localitate.pe termen de 10 ani .Cand am incheiat ... (vezi toată discuția)