Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort+tutela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort+tutela

Buna,
Maine este a doua oara cand nu ma prezint in instanta pentru divort si actiune tutelara (a doua luna).
Avem un baietel :O cu varsta de 3 ani.
Nu avem bunuri de impartit
Va rog sa imi spuneti daca se poate definitiva totul in lipsa mea.
La prima infatisare sotia a hotarat ca se mai gandeste (?)
Eu nu sunt de acord cu acest divort.
Ce se intampla in continuare ?
Sotia a decis sa se mute intrun alt apartament,impreuna cu baiatul nostru, fara ca eu sa fiu deacord

Multumesc,
ContSters140722, utilizator
declarati apel si declarati amandoi acolo ca v-ati impacat.
Va rog sa imi spuneti cum fac apel unde si cand.
Se poate face apel inainte de a primi sentinta prin posta ?
Multumesc,
ContSters140722, utilizator
flo_tm26 a scris:

Va rog sa imi spuneti cum fac apel unde si cand.
Se poate face apel inainte de a primi sentinta prin posta ?
Multumesc,

Termenul de apel este de 30 de zile si curge de la comunicarea hotararii.
Apelul se depune la instanta a carei hotarare se ataca.
Dupa ce delaram amandoi prin apel, sentinta se anuleaza si procesul se incheie ?

Va rugam sa ne dati mai multe informatii

Multumesc,
Ce inseamna data comunicarii hotararii ?
Momentul in care s-a trimis instintarea ?
(ultima infatisare a fost in data de 15.04, iar astazi suntem in 26.05, nu am primit nimic pana astazi)
Unde se face apel la judecatorie sau la curtea de apel ?