Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... anulare autorizatie constructie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

anulare autorizatie constructie

Reclamantul introduce actiune in contencios pt anularea unei autorizatii de constructie la 9 luni de la emiterea ei de catre primarie.Procesul dureaza mai mult de 2 ani (timp in care autorizatia expira).Este posibil ca aceasta autorizatie sa fie anulata???Cererea reclamantului nu a ramas fara obiect ???!!!!!Instanta poate anula un act care este nul de drept??
Cam putine informatii.
Oricum expirarea perioadei autorizatiei nu inseamna nulitatea ei. Acea durata prevazuta in autorizatie inseamna durata in care urmeaza a fi edificata constructia care a fost autorizata. Daca constructia a fost terminata in termen, dupa receptie aceasta reprezinta actul de proprietate asupra constructiei.
In cazul in care in timpul litigiului a fost sistata constructia, aceasta este neterminata si valabilitatea autorizatiei a expirat, atunci titularul autorizatiei nu mai poate continua in baza acelei autorizatii expirate.