avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Fundatii : amortizarea mijloacelor fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Fundatii : amortizarea mijloacelor fixe

Buna!
1. Poate sa-mi spuna si mie cineva daca se calculeaza amortizarea la o fundatie fara scop lucrativ.Eu calculez amortizarea dupa O.M.F. 1565/2003 iar in ultimul catalog privind duratele de serviciu din 2005 precizeaza ca nu se aplica decat la fundatiile cu activitati economice.

2.Ce fac cu pierderile inregistrate in urma calcularii amortizarii? Pot sa le trec pe 117?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: evidlena , utilizator 23:32, 18 Februarie 2007

1.Da. Lunar pe masura amortizarii se creaza un venit.

2.Pierdera din amortizare se anuleaza cu acel venit.
Ultima modificare: Duminică, 18 Februarie 2007
evidlena, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fundatii : inregistrarea amortizarii mijloacelor fixe rowena rowena Buna! 1. Poate sa-mi spuna si mie cineva daca se calculeaza amortizarea la o fundatie fara scop lucrativ.Eu calculez amortizarea dupa O.M.F. 1565/2003 iar in ... (vezi toată discuția)
Durata normala de utilizare bunuri achizitionate in spatiu inchiriat? Bife Bife Ce durata normala de utilizare vor avea bunurile achizitionate intr-un spatiu inchiriat? Durata contractului de inchiriere sau durata din catalogul de ... (vezi toată discuția)
Amortizare mijloc fix Maria0005 Maria0005 In cazul persoanelor juridice fără scop lucrativ, este permisă amortizarea pe fracțiuni de luna? Daca data achiziției unei clădiri este 21.03 , ... (vezi toată discuția)