Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Fundatii : amortizarea mijloacelor fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Fundatii : amortizarea mijloacelor fixe

Buna!
1. Poate sa-mi spuna si mie cineva daca se calculeaza amortizarea la o fundatie fara scop lucrativ.Eu calculez amortizarea dupa O.M.F. 1565/2003 iar in ultimul catalog privind duratele de serviciu din 2005 precizeaza ca nu se aplica decat la fundatiile cu activitati economice.

2.Ce fac cu pierderile inregistrate in urma calcularii amortizarii? Pot sa le trec pe 117?

Va multumesc.

1.Da. Lunar pe masura amortizarii se creaza un venit.

2.Pierdera din amortizare se anuleaza cu acel venit.
evidlena, utilizator