Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... LEGEA 10/2001 sau Legea 247/2005
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

LEGEA 10/2001 sau Legea 247/2005

care este termenul pentru a introduce o actiune la legea 10 pentru constatarea nulitatii unui contract de vanzare-cuparare a unei locuinte?
legea 10 are un termen de 1 an de la aparitia ei, termen prelungit succesiv si care nu este abrogat;
legea 247/2005 in titlul I prevede ca actiunea pentru anularea contractelor este de 1 an de la aparitia ei sau de la data cand se putea cunoaste ca contractul a fost incheiat;
care prevederi se aplica?
Lg. 247/2005 modifica legea 10/2001. In masura in care unele prevederi din 10 sunt reiterate in 247, primele vor fi considerate implicit abrogate, ramanand in vigoare doar cele din 247. Deci nu intotdeauna trebuie o abrogare expresa a unor prevederi legale pt a nu se mai aplica.