Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita ipoteca rang 3
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita ipoteca rang 3

Buna ziua.

Numele meu este Aura,si am garantat cu imobilul meu inprumutul unui SRL aflat acum in stare de insolventa ,banca a emis un ordin de executare silita direct pe persoana mea pentru acest imobil ipotecat in favoarea bancii cu rang 3,desi societatea comerciala detine terenuri care acopera valoarea creditului.Intrebarea mea este daca este normal sa fiu executata eu ca persoana fizica pentru un credit pe care i-l datoreaza societatea innainte ca bunurile acesteia sa fie evaluate si vandute pentru acoperirea creantei?
Banca va poate executa silit daca in contractul de ipoteca este prevazuta clauza renuntarii la beneficiul de discutiune (si diviziune).
Banca nu este obligata sa execute debitorii intr-o anumita ordine.

Beneficiul de discutiune = Drept al unei persoane care a garantat o obligatie a altei persoane de a cere ca, in primul rand, creditorul sa se indrepte impotriva debitorului si, numai in masura in care creanta nu va putea fi realizata pe aceasta cale, sa poata fi actionat garantul.