Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... incapacitate de plata la un bun luat prin intermediul ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

incapacitate de plata la un bun luat prin intermediul bancii

Daca ai luat o motocicleta si platesti ratele prin intermediul unei banci(ai un card cu care platesti care iti indica suma) si nu o mai poti plati se intampla ca si la leasing iti ia motocicleta si pierzi banii care i-ai dat?
Nu se poate raporta o situatie la alta . Esential in cazul dvs. este ceea ce s-a prevazut in contractul incheiat in acest scop ( cu respectarea legislatiei in vigoare) . Cititi contractul si vedeti ce sanctiuni sunt in cazul neplatii ... si aflati raspunsul .
Vededeti ce se spune contractul prin care ati cumparat motocicleta, acolo sunt prevazute clauze care acopera o asemenea stare litigioasa care ar putea apare la un moment dat.