Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Denuntare unilaterala a unui contract de leasing
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Denuntare unilaterala a unui contract de leasing

Clientul a incheiat un contract de leasing cu o firma in urma cu 15 luni, a platit avansul cerut in momentul incheierii contractului, n-a platit pana acum nici macar o rata, acum doreste denuntarea unilaterala a contractului...numai ca, in contract sunt prevazute in aceasta situatie penalitati de 20% din valoarea contractului in cazul in care-l denunta inainte de termen. In contract este stipulat faptul ca daca timp de 2 luni clientul nu plateste ratele, firma ar fi trebuit sa rezilieze contractul unilateral. In afara de intelegerea amiabila a partilor, ce alte solutii legale ar fi pt ca clientul sa nu plateasca aceste penalitati? S-ar putea lega de faptul ca firma ar fi trebuit sa rezilieze contractul pt neplata ratelor timp de 2 luni?
ajunge in aceeasi situatie. E foarte dificil sa ajungi la o intelegere inainte de termen. Din punct de vedere al costurilor.
Ar putea invoca abuziva clauza legata de penalitati? Ma gandeam sa ne folosim de legea 193/2000 pv clauzele abuzive dintre comercianti si consumatori.
Nulitatea unei clauze contractuale nu atrage nulitatea contractului. Chiar daca nu achita penalitati, achita ratele si dobanzile. Cititi cu atentie contractul!