avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general incasare facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

incasare facturi

as dori sa stiu exact care este modul de incasare a unei facturi.....prin casierie
o factura cu valoare de pana la 5000 ron se poate incasa prin casierie fara probleme:
o factura care depaseste valoarea de 5000 ron se incaseaza prin banca sau am posibiliatea sa incasez prin casa o suma cat mai apropiata de 5000 ron iar diferenta prin banca, sau pentru siguranta ca clientul va plati factura fara probleme saincasez prin banca o suma cat mai apropiata de 5000 ron iar fiferenta sa o incasez prin casa, sau o pot incasa prin casierie factura care indefent de suma prin mai multe chitante in zile diferite.
daca fac o factura proforma cum pot incasa valoarea ei.....................


o factura mai mica de 5000 ron se poate achita prin 1,2 sau mai multe chitante............?
Ultima modificare: Joi, 15 Aprilie 2010
georgetag, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 16:48, 16 Aprilie 2010
Ordonanta 15/1996 cu modific si complet... spune : Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei.
de unde reiese ca este interzisa fragmentarea facturilor de peste 5000 lei si ca acestea trebuie platite doar prin banca...eu asa inteleg..daca fac incasare cu o chitanta pana la 5000 si restul incasez prin banca ,nu se cheama ca am facut 2 fragmente de incasare?
Am omis insa sa citesc si HG.2185/2004..unde e mai explicit..Multumesc pentru recomandare!
Ultima modificare: Vineri, 16 Aprilie 2010
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
angimm a scris:

Ordonanta 15/1996 cu modific si complet... spune : Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei.
de unde reiese ca este interzisa fragmentarea facturilor de peste 5000 lei si ca acestea trebuie platite doar prin banca...eu asa inteleg..daca fac incasare cu o chitanta pana la 5000 si restul incasez prin banca ,nu se cheama ca am facut 2 fragmente de incasare?
Am omis insa sa citesc si HG.2185/2004..unde e mai explicit..Multumesc pentru recomandare!


Dupa cum chiar dumneavoastra ati citat, este vorba de mai multe plati in numerar.
Ultima modificare: Vineri, 16 Aprilie 2010
Cornelia Tulpan, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot incasa mai multe chitante la aceeasi factura? analici analici Buna seara Doresc sa emit o factura in valoare de 50 000 lei pot incasa de la client cate o chitanta in valoare de 5000 pana la achitarea facturii sau ... (vezi toată discuția)
Plafonul de plati cand se deconteaza combustibilul cnai cnai Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema? O societate are aprox. 200 de soferi carora li se acorda avansuri spre decontare pt. combustibil. ... (vezi toată discuția)
Incasare factura mai mare de 5000 lei camicami camicami Buna, am emis o factura de 5600 lei.Clientul a platit ,pana acum,numerar cate 1000 lei in 3 zile diferite,astfel ca am incasat suma de 3000 lei cu 3 chitante ... (vezi toată discuția)