Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... spatii verzi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

spatii verzi

Buna seara!
Ma intereseaza daca legea legata interzicerea construirii pe spatiile verzi este inca in vigoarae sau a suferit modificari.Mai concret, un teren intravilan aflat in proprietatea statului roman poate fi concesionat sau vandut in vederea extinderii unei constructii deja existente sau poate fi concesionat sau vandut in vederea amenajarii unei alei de acces?
va multumesc,
Bianca f
Bunurile aflate in domeniul public sunt inalienabile,insesizabile si imprescriptibile extinctiv adica nu pot fi instrainate ele pot fi date numai in administrare,concesionate sau inchiriate;nu pot fi supuse executarii silite;nu pot fi dobandite de catre alte persoane prin uzucapine,buna-credinta sau alte moduri. Verifica legea 213/1998 privind proprietatea publica si regimul acesteia !