avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... zile spitalizare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

zile spitalizare

buna ziua, am avut o altercatie cu cineva care a sarit la bataie dupa ce mi-a strambat aripa la masina m-a si batut, in timp ce ne bateam persoana respectiva isi rupe piciorul se interneaza la spital pt operatie,nu stiu exact cate zile de spitalizare are. acum imi fac eu probleme ce se poate intampla. martori nu cred ca sunt ca am plecat de acolo amandoi mai mult impacati dar a trebuit sa ajunga la spital deci automat s-a implicat si politia fara a vorbi cu vrun martor deci presupun ca personele care erau pe strada au plecat acasa
Va trebui ca in termen de 2 luni de la data la care a avut loc altercatia, respectivul sa depuna plangere penala. Incadrarea juridica a faptei(lovire, vatamare corporala sau vatamare corporala grava) sa se faca in urma emiterii de catre Serviciul de Medicina Legala a unui certificat din care sa rezulte zilele de ingrijiri medicale necesare pentru vindecare. Atentie, zilele de ingrijiri medicale se socotesc pana la vindecare completa, iar zilele de spitalizare se refera doar la periaoda in care este internat intr-o unitate spitaliceasca. Totusi in afara de acest certificat va fi nevoi de alte probe, respectiv martori. Daca insa zilele de ingrijiri nu depasesc 60 sau persoana nu se duce la SJML, dumneavoastra va puteti impaca or respectivul sa-si retraga plangerea, ceea ce va absova de orice raspundere.


Cu stima av. Gheorghe Alexandru
Pentru a fi incepute cercetarile penale,trebuie sa existe si o plangere penala formulata de parsoana,in termen de 2 luni de la cunoasterea agresorului.
Astfel cum v-a aratat si distinsul dn.avocat,numarul zilelor de ingrijiri medicale va fi stabilit de catre INML,dupa examinarea persoanei si a actelor sale medicale,iar in functie de numarul zilelor va fi stabilita si incadrarea juridica
va multumesc pt raspuns. si mai va deranjez cu o intrebare va rog.
eu nu am facut decat sa ma apar el m-a lovit primul si tot el mi-a strambat aripa la masina, inafara ca a cazut si si-a rupt piciorul nu stiu cum a reusit eu nu l-am atins in nici un fel. intrebarea mea era, este posibil datorita zilelor de spitalizare sa ies eu vinovat?cum pot arata ca nu sunt vinovat daca nu am martori si nici el nu are eu insa am un ochi vanat si aripa masinii lovita, probabil si-o fi rupt piciorul lovind aripa masinii sau s-a inpiedicat.
va multumesc incaodata.
spre exemplu mai am o problema acum 2 ani si ceva am fost batut si mi s-a luat telefonul mobil de catre acestia, cu toate ca au fost martori care au dat cel putin o declaratie in ziua respectiva si cu toate ca s-au indentificat cel putin 2 agresori,pana in ziua de azi nu s-a mai auzit nimic,politia nu a mai miscat nici macar un deget. am avut certificat de la inml 5-6zile de ingrijiri medicale,martor care a declarat ca a vazut ca m-au batut dar nu si ca mi-au luat telefonul. in acet caz ma puteti ajuta cu ceva?
Va aduc la cunostiinta ca cele precizate de dumneavoastra sunt corecte dar incomplete . Intradevar termenul prevazut de lege pentru plangere este de 60 de zile doar ca acesta se poate prelungi pana la 2 ani daca intre timp se indentifica sau se recunoaste autorul . Cu stima !

Alte discuții în legătură

Am fost batut si nu am declarat la spital agresiunea 47sorin 47sorin in urma cu o saptamana am trecut pe langa masina unuia din cei care m-au lovit si fara sa am deaface vreodata cu ei au intrat peste mine in masina si au ... (vezi toată discuția)
Certificatul medico-legal, zile de ingrijiri medicale goghi goghi Buna ziua! Ajutati-ma va rog la urmatoarea problema. Am fost batut pe strada de catre un sofer care circula pe trotuar si m-a atins pe picior cu masina, ... (vezi toată discuția)
Am fost agresat, ce pot face? romaria2012 romaria2012 Buna ziua, Am fost batut de doi tineri langa masina mea de fata cu sotia mea. La sosirea politiei ei au spus ca am sarit primul la bataie. Eu am spus ca ei au ... (vezi toată discuția)