Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de somaj

buna,din 18 martie am intrat in somaj,dupa ce in 4 febr am revenit din concediu de cresterea copilului.in carte de munca am 3,5 ani lucrati la firma asta,si inca 8 luni la o alta, plus 2 ani de crestere a copiluilui,si la punerea dosarului mi-sa spus ca am dreptul numai la 6 luni de indemnizatie...de ce numai atat?
Indemnizatia de somaj se acorda pe o perioada de 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an si pana la 5 ani.
Interventie moderator:
:rtfm:
kinga79:
Nu mai deschideti topic nou pentru intrebari la aceeasi problema.
Intrati pe acest topic, pe butonul "raspunde" si continuati intrebarile.

kinga a scris:
mersi de raspuns,...si inca o intrebare...cei 2 ani de CIC nu se i-a in considerare ca si vechime? ca atunci as avea mai mult de 5 ani

CCC pana la 2 ani nu constituie stagiu de cotizare pentru somaj.