avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de somaj

buna,din 18 martie am intrat in somaj,dupa ce in 4 febr am revenit din concediu de cresterea copilului.in carte de munca am 3,5 ani lucrati la firma asta,si inca 8 luni la o alta, plus 2 ani de crestere a copiluilui,si la punerea dosarului mi-sa spus ca am dreptul numai la 6 luni de indemnizatie...de ce numai atat?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:50, 16 Aprilie 2010
Indemnizatia de somaj se acorda pe o perioada de 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an si pana la 5 ani.
Interventie moderator:
:rtfm:
kinga79:
Nu mai deschideti topic nou pentru intrebari la aceeasi problema.
Intrati pe acest topic, pe butonul "raspunde" si continuati intrebarile.

kinga a scris:
mersi de raspuns,...si inca o intrebare...cei 2 ani de CIC nu se i-a in considerare ca si vechime? ca atunci as avea mai mult de 5 ani


CCC pana la 2 ani nu constituie stagiu de cotizare pentru somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de somaj sim1ona sim1ona Buna ziua am si eu o inrebare.In perioada01-10-2008 -30-07-2010 am fost in cresterea copilului iar din27-09 2110pana in 30-08-2011 am lucrat a-si dori sa stiu ... (vezi toată discuția)
Acte somaj 99gyo 99gyo o intreaga firma de const intram deobicei in somaj[restrangere activitate] pentru o luna doua acum avem cartile de munca inchise si nu mai putem sa intram in ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa indemnizatie de crestere a copilului SIMONA1982 SIMONA1982 Buna ziua! Problema este in felul urmator: am nascut in iulie 2008 ,fiind atunci studenta anul 6 la medicina pe care am absolvit-o in septembrie 2008.Primesc ... (vezi toată discuția)