avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ordonanta prezidentiala pentru interzicire de a mai ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ordonanta prezidentiala pentru interzicire de a mai intra in locuinta

Buna ziua,
Parintii mei sunt in divort.. intr-un divort destul de urat as putea spune.. Tatal meu este foarte violent.. este consumator de bauturi alcoolice(daca nu bea ii tremura mainile) cu toate astea este angajat ca sofer la o firma de constructii.Mania lui este de a isi rezolva problemele cu bataia,injuraturile si amenintarile. Aceasta a amenintato pe mama ca o omoara a venit cu politia la ea la servici cu diferite pretexte ca i-a furat acte(ceea ce este total fals,fiind de altfel si un om mincinos si foarte parsiv si o persoana care apeleaza la intimidare).Dupa amenintare a facut plangere penala.La o zi dupa tatal meu a sustras din casa bijuterii personale ale mele care erau mostenire de la bunica mea plus platina mostenire de la bunicii mei de care stie si surorile si verii mei despre ea plus cartea de munca a mamei mele..toate aceastea au fost ascunse la mine in camera unde a rascolit totul fiind un haos cand am ajuns acasa,fiindca de dimineata venise cu scandal si de frica am chemat politia si dupa ce a venit eu si mama am plecat la matusa mea.Dupa acest fapt i-a mai facut o plangere penala.Dupa acestea a urmat la o saptamana o bataie intre ei doi unde am fost si eu lovita si mi s`au adresat injurii de catre tatal meu si de asemenea am depus chiar eu o plangere pentru agresiune avand si de la Spitalul de Urgenta precum ca avem contuzie la umarul si mana dreapta.Cu toate aceste plangeri.. politia nu a luat nici o masura mai mult a insistat asupra mamei pentru a retrage plangerile ceea ce nu am fost de acord.La prima infatisare aceasta la prezentat in stare de embrietate. nu era ametit pentru ca acesta este obisnuit cu bautura in sange,drept dovada el vine acasa doar ca sa isi spele rufele(are o alta relatie) si bea un pahar de whisky si dupa aceea pleaca cu masina si bea la o carciuma din apropiere si pleaca din nou.De fiecare data cand vine acasa face scandal si cauta samanta de scandal ceea ce devine deja obositor si stresant psihic. Dorinta mea ar fi daca as putea sa fac printr-o ordonanta prezidentiala in asa fel incat sa numai aiba voie sa intre in casa fiind un pericol pentru mine dar si pentru mama precisez faptul ca eu am miopie cu tensiune oculara oscilatanta iar daca plang sau sunt sub stres(ca aceasta plus frica si panica care o induce cand vine acasa) pot face glaucom sau chiar impreuna cu tensiune arteriala ,plesnirea unei vene care va duce la paralizie.
As dori si eu niste sfaturi va rog din suflet!! pentru partea cu politia si bunurile si partea cu ordonanta prezidentiala sau ce putem face.
Precizez de asemenea ca sunt inca minora,avand 17 ani,implinesc 18 pe 28 iulie,urmatoare instanta la divort va fi pe 26 de mai.As dori sa fac ceva pana atunci pentru tata a facut si o refintare la care a obligato cu amenintari sa`i fie codebitor iar acuma ameninta ca nu mai plateste rata ,ca o sa o forteze sa vanda casa desi sunt amandoi trecuri pe act dar casa este defapt de la bunicii mei.de unde a mostenit si mama o grmada de banii... bagandu-se peste 1 miliard in casa..
Este complicata situtia...dar trebuie sa existe o posibilitate de scape si pentru noi pentru ca deja nu se mai poate trai in halul acesta.
Multumesc si astept cat mai curand un raspuns.
Marilena
Ce doriti dvs. nu se poate solicita pe cale de ordonanta presedentiala...e inadmisibil( doriti un fapt negativ...care sa echivaleze de fapt cu un ordin de restrictie in dreptul anglo-saxon...la noi nu exista asa ceva) desigur se pot gasi alte solutii la cazul concret, gen evacuare sotului turbulent...consultati un avocat
legat de ordonanta presedintiala, problema e rezolvabila si se poate face in timpul procesului de divort, cit mai repede. v-ar trebui un avocat, ca sa fiti (aproape) sigura de reusita.
cu privire lapolitie ... nu vreau sa va descurajez, dar nu cred ca o sa va ajute prea mult.
in sfarsit, pt rezolvarea problemei cu apartamentul, banii etc., se impune sa se faca partajul. problema e ca, daca bunurile sau datoriile sunt comune sotilor, ele vor trebui impartite, de principiu, 50% - 50%. tot cu un avocat bun s-ar putea rezolva ca instanta sa dispuna o cota mai mare catre mama dv. asta pt ca, daca apartamentul ii revine mamei, aceasta trebuie sa ii plateasca tatalui valoarea in bani a cotei lui din apartament.
eu vad impottanta evacuarea sa scapati pe moment de calvar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tata "alcoolic, violent, gelos" AlexandruValentin AlexandruValentin Am si eu o intrebare de natura familiara, referitoare la tatal meu. Pe mine ma cheama Alexandru si am aproape 18 ani. Maicamea este casatorita de 16 ani cu ... (vezi toată discuția)
Mama minora si tata major tincaflavius909 tincaflavius909 Buna ziua ! Se da urmatoarea situatie : Un cuplu (el 23 si ea 17ani) au o fetita de 2 luni. Mama minora sta la parintii ei cu fetita. In cazul in care parintii ... (vezi toată discuția)
Abuz psihic - parinte newvendetta25 newvendetta25 Salutare, Am 18 ani, locuiesc cu fratele meu in varsta de 8 ani, mama, tatal si bunica noastra. Problema este abuzul psihic facut de tatal nostru.Obisnuieste ... (vezi toată discuția)