avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abuz psihic - Parinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abuz psihic - Parinte

Salutare,
Am 18 ani, locuiesc cu fratele meu in varsta de 8 ani, mama, tatal si bunica noastra.
Problema este abuzul psihic facut de tatal nostru.Obisnuieste sa consume bauturi alcoolice des si de 4 ani traim cu frica ( doar in zilele in care este beat, in celelalte se comporta normal ), atunci cand este beat ne ameninta cu moartea, tipa, imi jigneste mama si bunica.
Am incercat orice metoda si eu si mama mea sa-l facem sa se opreasca dar nu am reusit decat 3 luni si eventual sa mai reducem numarul la o data la 2 zile. Mama l-a pus sa ia niste pastile ( imi scapa numele ) care nu-i permit sa bea, i-a oferit pastile si a fost bine cateva zile pana a inceput sa bea cu tot cu pastile chit ca pot provoca reactii adverse in contactul cu alcoolul.
Stiu ca sunt major si presupun ca justitia nu va interveni pentru mine insa ma tem pentru fratele meu, nu am unde sa ma duc sa-l iau si pe el.
Am cateva inregistrari cu tatul meu sub influenta bauturilor alcoolice cand o ameninta pe mama mea cu bataia sau omorul dar asta ar cam fi singura dovada
Agresiune fizica nu a fost insa amenintarile ca ne arunca de la balcon sau ca ne omoara au mai fost.
Am tot sperat ca se va schimba dar devine din ce in ce mai insuportabil, eu as putea sa plec dupa ce dau bacul ( anul asta ) intr-un camin la nu stiu ce facultate sub pretextul ca trebuie sa invat si as scapa dar nu vreau sa stea si fratele meu cu frica, deja are destule nopti cand adormea la 3 cand se oprea tatal meu de facut scandal. A fost si nepregatit la scoala din cauza ca nu isi putea face temele fiindca statea si plangea cu tatal meu tipand la mama, a fost si la un psiholog si i-a marturisit ca-i place mai mult la scoala decat acasa. Am luat in calcul orice varianta insa nu stiu ce sa mai fac
Acum 2 ani am luat in calcul si sinuciderea insa am crescut si m-am maturizat, aceasta nemaifiind o optiune
Am luat in calcul si sa-l injunghi eu insumi pe tatal meu insa nu vreau sa am probleme, nu acum dupa ce am invatat in toti anii acestia, nu vreau sa-i arunc la gunoi.
Daca imi puteti oferi un sfat v-as fi recunoscator.
Nu stiu daca divortul ar fii o optiune, mama mea lucreaza la un magazin ( pe care il si detine ) ca vanzatoare si are studii inferioare, majoritatea banilor venind de la tatal meu, nu stiu daca s-ar descurca singura cu 2 copii si mama ei insa sunt dispus sa renunt la orice si sa ma chinui mai mult dar sa stau fara frica ca se poate imbata si enerva intr-o seara si ne-ar putea face ceva.
Va multumesc
Parintii ar trebui sa se ocupe de problema.
In principal mama.

Daca exista abuz si se poate dovedi se gasesc solutii juridice.
puteti cere tu sau mama emiterea unui ordin de protectie in instanta, iar ca masura de protectie evacuarea lui din casa si sa fie obligat sa urmeze un program la dezalcoolizare.
conteaza mult ce probe aveti si cum le administrati sa dovediti ca sunteti in pericol.
[ link extern ]
Puteti cere un ordin de restrictie. Din pacate acesta e valabil maxim 6 luni, dar in cadrul cererii ( sunt formulare tipizate pe ministerul justitiei si va descurcati) cereti ca instanta sa-l oblige la tratament medical, chiar internare.Acest ordin il puteti cere si dvs, dar fiind vorba de violenta in familie asupra dvs, a fratelui, a mamei si bunicii, ar fi bine sa fie facuta cererea in numele tuturor. Locuinta a cui este? Oriicum, mama dvs ar putea divorta cu stabilirea domiciliului copiilor in apartamentul in care locuiti si in momentul in care face si partajul il poate evacua. El va fi obligat la plata pensiei de intretinere pentru fratele dvs si pt dvs pana terminati scoala (inclusiv facultatea). Pentru oridinul de protectie sunt suficiente marturiile familiei, inregistrarile si eventual daca ati t fost al psiholog,
Il puteti si evacua pe tata din casa prin acest ordin. Se emite in cateva zile. Nu mai asteptati, vb cu mama despre asta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum poate fi dus la un control psihologic o persoana fara acordul sau Aida@ Aida@ Tatal meu se trage dintr o familie de alcolisti foarte agresivi ( ca si exemplu fratele tatalui meu o alerga prin curte pe sotia acestuia cu toporul). Tata ... (vezi toată discuția)
Persoane dependente de alcool - cum sa-i tinem departe de noi? Alex1307 Alex1307 Buna ziua! Am 25 de ani. Parintii mei au divortat in 2009 (eu si fratele meu eram deja majori), dar nu au facut partajul. In prezent locuim cu totii (eu, ... (vezi toată discuția)
Evacuarea silita a unuia din parinti Razvan_Paraschiv Razvan_Paraschiv Buna seara. E Vinerea Mare si mi-e si mie greu sa cred ca va scriu urmatoarele: Tatal meu este un alcoolic incurabil si deseori devine agresiv cand bea. De ... (vezi toată discuția)