Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Defacerea disciplinara a contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Defacerea disciplinara a contractului de munca

Buna ziua !
Angajatul a cerut concediu fara plata pana la data de 18.04.10 . Familia lui spune ca este plecat in Italia deci nu va mai veni . Urmeaza sa-l convoace angajatorul la o cercetare prealabila .Avand in vedere ca va lipsi se va desface contractul de munca in temeiul art.58 coroborat cu art. 61 lit a . Intrebarea mea este : cu ce data trebuie desfacut contractul ? data la care s-a terminat concediul fara plata ? pt ca intervine problema registrului electronic al angajatior "
Multumesc anticipat
Cu data de 19 04 10...poate evita ,desfacerea disciplinara ,prin demisie pe care o vor depune rudele!
Orice decizie se aplica de la data comunicarii acesteia.

Dvs oricum veti face inscrisuri in carnet ca in perioada X (respectiv perioada de angajare) salariatul a avut Y zile de absente nemotivate.