Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare srl

Buna ziua!As dori sa infiintez un SRL care printre altele sa aiba ca domeniu de activitate si asigurari non viata.Puteti sa-mi spuneti ce acte ar fi necesare pentru a fi in regula ?Mentionez ca am si un contract de mandat cu un broker asigurari . Ce ar trebui sa fac ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Legea 32/2000, speciala pt activitatea de asigurari nu mai permite (cum permitea vechea Lege 47 ca forma de societate de asigurari si pe cea de SRL; acum poate fi doar SA. mai exista si o sumedenie de restrictii: de capital, de bonitate, reputatie, etc, reglementate si prin Norme CSA (www.csa-isc.ro); in plus ar fi si problema conflictului de interese.
Parerea mea este sa va limitati la activitatea de intermediere in asigurari, dar si pt aceasta activitate a unui SRL trebuie sa figureze ca obiect unic de activitate, cu restrictii diferite pentru agent sau broker de asigurare.

Succes!
In cazul in care inchiriez un spatiu si am un contract de colaborare cu un broker ce ar trebui sa mai fac pentru a fi in legalitate ?
Faceti asigurari ca PFA. E mai simplu.