Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plangere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plangere

Cum se procedeaza cand , doresc sa-mi recuperez salariile si plata zilelor de concediu neplatite de catre societatea de unde am plecat tocmai din aceasta cauza?
cum ii spune plangerii?
Veti depune la tribunalul de pe raza dvs de domiciliu, sectia litigii de munca, o contestatie prin care solicitati plata drepturilor dvs salariale (zile CO si salarii).
Actiunea se numeste "pretentii salariale", este sub forma de cerere, nu de contestatie, si se depune la Tribunalul Judetean.
In cadrul acestei cereri, solicitati instantei sa oblige firma la care ati lucrat sa depuna copii de pe statele de plata pentru lunile solicitate si situatia efectuarii CO sau platii zilelor neefectuate.
Actiunea este scutita de taxa de timbru.