Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... sunt vaduva unui cetatean danez..si nu am nici un ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

sunt vaduva unui cetatean danez..si nu am nici un drept la pensie de urmas !!!????

Acum patru ani m-am casatorit in danemarca cu un cetatean danez,dupa care ne-am stabilit in galati.-Romania.Luna trecuta mai exact in data de 3.03 sotul a decedat.Inhumarea am facut-o in galati.In urma acestui fapt am depus dosar de pensie de urmas ( mentionez ca eu nu am servici si nici un alt venit ) la casa de pensii -departamentul relatii internatrionale-Dosarul a fost trimis la autoritatile daneze si stupoareeeee...am primit raspuns..NU AM NICI UN DREPT spun ei..pentru ca la momentul casatorieie sotul meu era deja pensionar.Sunt disperataa.nu stiu incotro s-o iau pentru ca sunt convinsa din RO nu pot primii nimic pentru ca sotul meu era cetatean danez.Deci daca cineva are un sfat sa-mi dea in cazul meu ,orice, e bine venit..Oricum pe mine acest raspuns ma terminat..

multumesc anticipat...
Adresati-va vre-unui ONG danez cu astfel de drepturi, va pot acorda asistenta juridica gratuita, daca nu puteti contacta un avocat danez...