Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Solutie executare banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Solutie executare banci

Buna ziua!
In rma cu citiva ani am contractat un credit. Am fost bun platnic pina anul trecut. Acum am restante si nu mai pot plati. Banca mi-a trimis dosarul la executor, care m-a anuntat ca il trimite in instanta. Daca nu am bani, ce pot sa fac? Care sint etapele ulterioare la care voi fi supus?
Cit dureaza procedura? Cit timp mai am la dispozitie?
contractul de credit reprezinta titlul executoriu prin el insusi, in conformitate cu normele legale in materie, in vigoare.
sugestia mea era sa faceti o refinantare a creditului si sa dicutati cu cei de la banca sa va dea un ragaz pentru a proceda la aceasta refinantare, tocami pentru a impiedica inceperea procedurii executarii silite.In situatia in care apreciati ca nici in iitor nu veti avea posibilitati pecuniare, sugerez sa nu va indatorati mai mult decat este cazul.
In contextul in care nu va "permiteti" refinantarea, se va proceda mai intai la exeutarea asupra bunurilor cu care ati garantat creditul, iar daca acestea nu exista se va proceda la executarea silita intocmai.

Cu stima,
procedura executarii silite nu are un termen impus de lege, mai degraba depinde de cat de repede reuseste executorul sa faca demersurile care se impun.
in cazul dvs. este vorba despre executorul bancar, care cu siguranta ca va actiona cu celeritate in interesul bancii.