Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Unchiul meu este in divort cu sotia, divort deschis de dumneaei, avand un baiat major. Detine 2 proprietati (un apartament si o casa la tara), si nu stie la ce sa se astepte...deci sotia nu a muncit (decat cativa ani), casele sunt cumparate din banii lui, acum ea locuieste in apartament, el fiind cel care s-a mutat la tara, la insistenta dansei. In ce proportie ii vor reveni lui,si in conditiile in care ea va ramane in apartament, i se va da o sulta, sau se va considera echitabil, el casa la tara, ea apartamentul? A se retine ca ea nu a participat la cheltuielile casei, si nici cu activitatea in casa nu prea a fost prezenta......Multumesc

Instanta va tine cont si de faptul ca doar el a lucrat in perioada casatoriei dar si de faptul ca sotia a crescut copilul si a avut activitate casnica. Totul va depinde de declaratiile martorilor si de actele care se vor depune in dosar. Proportiile nu ti le poate spune nimeni ci le va stabili instanta. Oricum el ar trebui sa solicite ambele imobile.
La un partaj de bunuri comune se porneste de la o egalitate de 1/2 pentru fiecare dintre fostii soti. Apoi, pe baza probatoriilor administrate se poate reduce partea unuia dintre fostii soti insa, trebuie sa aveti in vedere faptul ca sotii isi datoreaza reciproc intretinere si deci conteaza mai putin cine a adus si cine nu venituri mai mari sau mai mici in casa. Procesul de partaj se desfasoara in doua faze: prima care stabileste cotele ideale ce revin fiecaruia dintre fostii soti si apoi, impartirea propriu zisa care se face de regula in baza unei expertize care stabileste loturi pentru fiecare din parti.