Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... servitute de trecere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

servitute de trecere

BUNA! Va rog un sfat
In speta: Prin anii 1970 , printr-o HJ s-a stabilit servitutea de trecere prin curtea lui X in favoarea lui Y care detinea o gospodarie pe care ulterior a vandut-o lui Z. Dupa 1990 Z a dobandit (prin cumprare) un teren vecin curtii sale , teren care are iesire la drumul public prin alta parte decat curtea lui X. Ce poate face X pentru stingerea servitutii ?
Se poate stinge acea servitute printr-o actiune negatorie la judecatorie.
dar trebuie facuta o expertiza?

Daca e nevoie sa demonstrezi ca are loc de trecere prin alta parte... da. Asta instanta apreciaza, sau tu, sau paratul... depinde ce se urmareste cu acea expertiza. De cele mai multe ori se sere expertiza .
am intrebat de expertiza pentru ca Z si-a construit anterior cumpararii terenului (in partea spre terenul cumparat) un grajd lucru pe care l-ar putea invoca in instanta ca il impiedica sa ajunga la drumul public.
acrem, utilizator