avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... distrugere si semnalizare falsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

distrugere si semnalizare falsa

acum un an in martie sotul meu a avut un accident cu masina pe calea ferata .

a deraiat o DRIZINA a cfr.-ului.aceea a cazut de pe linie .

accident fara victime , sotul meu nu a patit nimic, nimeni nu a avut nimic decat drizina care a cazut de pe linie si cateva traverse de pe calea ferata

i s a suspendat permisul pe 3 luni si amenda de 540 ron

sotul meu a dat in judecata politia si dupa un proces de 8 luni si a recuperat permisul si i s a anulat si amenda.

ieri am primit prin posta o citatie in care scrie ca sotul meu este asteptat pe data de 30 04 2010la parchetul de pe langa judecat. Slobozia intr un dosar penal in calitate de faptuitor pt. distrugere si semnalizare falsa.

dosar penal care are nr. de dosar cu anul 2009.

ce se intampla????????
pe citatie se specifica doar ca daca nu se prezinta va fi sanctionat conform legii.

cine a facut plangere??????

si de ce pana acum noi n am stiut nimic????

politia TF cfr atunci la accident a spus ca nu au nicio pretentie financiara sau despagubiri.

va rog dati mi un raspuns , o parere

va multumesc anticipat!
Plangerea penala a fost introdusa anul trecut, probabil la Politie, care a inaintat dosarul Parchetului, iar acesta v-a citat pentru audieri.
Luati legatura cu un avocat care va va sfatui corespunzator.
am citit in codul penal ca pentru aceasta infractiune se da inchisoare de la 3 la 15 ani
art.276 al.1

cu suspendare se da???????/
Primul lucru si cel mai urgent,ar fi sa angajati un avocat care sa ii asigure asistenta juridica a sotului dvs,atat in faza de urmarire penala,cat si eventual,in cea de cercetare judecatoreasca,pentru ca pedeapsa pentru o astfel de infractiune este destul de mare(3 ani la 15 ani),dar si pentru a se putea desculpabiliza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citatie sparko sparko acum aproape un an cand mergeam la arad am fost orbit de un tir la calea ferata din giarmata si nu am vazut la timp ca era jos am franat dar nu am mai putut sa ... (vezi toată discuția)
Am lovit o bariera de trecere de nivel de cale ferata vasilescu petru vasilescu petru am lovit o bariera de trecere de nivel de cale ferata si mia venit citatie sa platesc si o a doua amenda mentionez ca prima am platito am si copie la ... (vezi toată discuția)
Dosar penal permis cfr andreacuune andreacuune Buna seara, Sunt invinuita intr-un dosar penal privind utilizarea unui permis CFR ce nu imi apartine mie (ci unei rude). La data savarsirii faptei, am ... (vezi toată discuția)