Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avocat sau notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avocat sau notar

e nevoie de avocat ( cu incheiere de data certa - tranzactie ) sau de notar ?

pentru a stinge un conflict referitor la disconfort fonic intre o discoteca si apartamentul invecinat?

e vorba de dat o suma si evitat un litigiu in instanta.

singura problema este ca sunt fiul proprietarilor (nu sunt proprietar) si intreb daca e vorba de foloase necuvenite, venituri necuvenite... daca in casez eu suma prin avocat sau notar...

concilierea acesta sau tranzactia cum se face, la avocat sau notar?>

ContSters83715, utilizator
Nu inteleg ce ziceti si nici ce bani ati dat, sau pentru ce.
Sunt avocati care stiu sa isi impuna punctul de vedere.
Sau, poate ca ati platit doar cat ati primit...
Eu nu am de unde sa stiu...

Daca ati platit doar o consultanta juridica avocatul are dreptate...

avocat Claudiu Lascoschi
am platit concilierea, datul chitantei este un lux, asta am vrut sa spun
@macovei2000
Va recomand selectarea raspunsurilor primite pe forum si sa faceti ce credeti dvs. de cuviinta.
Nici unul dintre noi nu e detinatorul absolut al adevarului.

Daca exista o varianta necostisitoare pt dvs., fara a mai plati un avocat, cu chitanta sau fara, si fara a avea o certitudine ca se si rezolva problema dvs....de ce nu?
multumesc. daca proprietarul primeste bani, fara sa mai mergem la notar sau sa fim asistati de avocat, dar scriem in tranzactie:
1) pt evitarea unui actiuni in instanta discoteca da x euro pentru disconfortul fonic din perioada 2008-2010
2) discoteca se obliga sa faca antifonare in perioada 06.2010-08.2010 cu firme specializate

Lipsa notarului sau asistarii de catre avocat si primirea banilor, dar intocmirea acestei tranzactii poate da nastere la ceva neplacut, in esenta pt proprietari?
(santaj inventat din partea locatarilor , bani primiti nelegal de catre proprietari...etc) multumesc