avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avocat sau notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avocat sau notar

e nevoie de avocat ( cu incheiere de data certa - tranzactie ) sau de notar ?

pentru a stinge un conflict referitor la disconfort fonic intre o discoteca si apartamentul invecinat?

e vorba de dat o suma si evitat un litigiu in instanta.

singura problema este ca sunt fiul proprietarilor (nu sunt proprietar) si intreb daca e vorba de foloase necuvenite, venituri necuvenite... daca in casez eu suma prin avocat sau notar...

concilierea acesta sau tranzactia cum se face, la avocat sau notar?>

Ultima modificare: Marți, 20 Aprilie 2010
ContSters83715, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters83715 , utilizator 13:43, 22 Aprilie 2010
Nu inteleg ce ziceti si nici ce bani ati dat, sau pentru ce.
Sunt avocati care stiu sa isi impuna punctul de vedere.
Sau, poate ca ati platit doar cat ati primit...
Eu nu am de unde sa stiu...

Daca ati platit doar o consultanta juridica avocatul are dreptate...

avocat Claudiu Lascoschi
am platit concilierea, datul chitantei este un lux, asta am vrut sa spun
@macovei2000
Va recomand selectarea raspunsurilor primite pe forum si sa faceti ce credeti dvs. de cuviinta.
Nici unul dintre noi nu e detinatorul absolut al adevarului.

Daca exista o varianta necostisitoare pt dvs., fara a mai plati un avocat, cu chitanta sau fara, si fara a avea o certitudine ca se si rezolva problema dvs....de ce nu?
multumesc. daca proprietarul primeste bani, fara sa mai mergem la notar sau sa fim asistati de avocat, dar scriem in tranzactie:
1) pt evitarea unui actiuni in instanta discoteca da x euro pentru disconfortul fonic din perioada 2008-2010
2) discoteca se obliga sa faca antifonare in perioada 06.2010-08.2010 cu firme specializate

Lipsa notarului sau asistarii de catre avocat si primirea banilor, dar intocmirea acestei tranzactii poate da nastere la ceva neplacut, in esenta pt proprietari?
(santaj inventat din partea locatarilor , bani primiti nelegal de catre proprietari...etc) multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tranzactie-conciliere ContSters83715 ContSters83715 proprietarii decid sa dea procura copilului lor pt a incasa niste bani de pe urma disconfortului fonic creat de o discoteca pe timp de noapte in weekend, timp ... (vezi toată discuția)
Fraiereala pentru fraieri pe 20 de ani ContSters83715 ContSters83715 o discoteca vrea sa dea cateva mii de euro pt disconfortul fonic produs unui apartament din acelasi imobil. chiar avocatul platit de mine imi recomanda \" ca ... (vezi toată discuția)
As dori legalitate 100% ContSters83715 ContSters83715 e vorba de a mi se da o suma de bani de catre o persoana care este administratorul unui club care imi canta in cap noaptea, de peste un an. Acest lucru e f. ... (vezi toată discuția)