Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE DUPA 50-60 DE ANI!?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE DUPA 50-60 DE ANI!?

Buna,sunt la inceputul cumpararii unui teren extravilan(pasune)care se afla in spatele gradinii mele in suprafata de aproximativ un hectar!M-am interesat la cartea funciara cine este proprietar acolo dupa nr. meu topografic si am aflat ca ultimul proprietar care figureaza acolo este in urma cu aproximativ 60 de ani,si este bunicul singurei ramase in viata a unei batrane de 70 de ani!Am discutat cu ea si este de acord sa-mi vanda terenul!Ea a mai avut un frate care a decedat ! Dar mai exista niste nepoti din partea unchilor care nu mai sunt prin zona,sunt plecati de mult prin alte parti(nici nu stie pe unde se mai afla ei , batrana),si nimeni nu mai stie de existenta acestui teren,doar batrana! Cum trebuie sa procedez ca sa dureze cat mai putin succesiunea pe aceasta batrana si apoi eu sa cumpar de la ea si sa intambulez pe mine?Si cum ies mai ieftin, si cam cat as ajunge aproximativ sa cheltui pana ajung proprietar legal?Multumesc anticipat si astept cu interes raspunsul d-voastra!
Ca simpla informatie: in actiunile in constatarea uzucapiunii, instata solicita primariei in cauza un istoric de rol fiscal privind terenul (se prezuma ca diferenta intre posesia sub nume de proprietar si cea ca detentor precar este facuta de plata impozitului aferent care, conform legii, este o obligatie ce revine titularului dreptului de proprietate). Astfel incat, daca batrana in cauza nu poate face dovada ca a platit impozit si a figurat inscrisa la rolul agricol, simpla declaratie a doi martori privind existenta posesiei cu toate atributele cerute de lege nu este suficienta. Cu atat mai mult cu cat, in general, actiunile in constatarea uzucapiunii se admit pentru curti si case, mai rar pentru terenuri extravilane (pentru acest tip de terenuri redobandirea dreptului de proprietate s-a facut pe calea prevazuta de legile speciale: 18/1991, 1/2000, 247/2005; nedepunerea in termen a cererii de reconstituire a dreptului de proprietate, in general, duce la respingerea actiunilor in constatarea uzucapiunii). De asemenea, este foarte posibil ca pentru acel teren sa-i fi fost reconstituit dreptul de proprietate unui alt descendent care sa nu-l fi intabulat pana in prezent si de aceea nu apare in CF.
Primul lucru care trebuie sa-l faceti este un drum pana la primarie, unde sa intrebati ce si cum; de asemenea, trebuie sa verificati regimul actual al terenului: daca este domeniu public, nu poate fi uzucapat de nimeni.
Pentru actiunile in constatarea uzucapiunii asupra bunurilor imobile, stiu ca se aplica timbrarea la valoare, nu cea de 19 RON.:( (chiar daca 19 RON este taxa de timbru pentru actiunile in constatarea existentei unui drept)
Kyandra, moderator
Kyandra a scris:

Pentru actiunile in constatarea uzucapiunii asupra bunurilor imobile, stiu ca se aplica timbrarea la valoare, nu cea de 19 RON.:( (chiar daca 19 RON este taxa de timbru pentru actiunile in constatarea existentei unui drept)

E totusi actiune in constatare.
Se poate sa ma inputerniceasca pe mine sa ma ocup de totului tot pana intra ea in posesia terenului,si mai departe eu ca imputernicit sa imi vand mie la urma de tot si sa intambulez pe mine?
adutescu a scris:

Kyandra a scris:

Pentru actiunile in constatarea uzucapiunii asupra bunurilor imobile, stiu ca se aplica timbrarea la valoare, nu cea de 19 RON.:( (chiar daca 19 RON este taxa de timbru pentru actiunile in constatarea existentei unui drept)

E totusi actiune in constatare.
[/quote]

Practica a decis, in esenta, in unanimitate, ca actiunea in uzucapiune se timbreaza la valoare, chiar rcent am avzut 2 dosare pe uzucapiune din bucuresti si din provincie si se taxeaza la valoare.

Conform 112 CpC se va plati o taxa de timbru "dupa pretuirea reclamantului", urmand ca daca se efectueaza expertiza sa se completeze cu diferenta.

eleodorul a scris:

Se poate sa ma inputerniceasca pe mine sa ma ocup de totului tot pana intra ea in posesia terenului,si mai departe eu ca imputernicit sa imi vand mie la urma de tot si sa intambulez pe mine?