Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cererea de interventie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cererea de interventie

Se poate face direct in fata instantei de judecata?
Adica, daca o parte straina de cauza afla de un anumit litigiu care are loc intre doua parti, poate face direct in sedinta de judecata o cerere de interventie in interes propriu?
Buna ziua.
Potr. art.50 alin.1 Cod proc.civila,cererea de interventie voluntara principala trebuie facuta in forma prevazuta pentru cererea de chemare in judecata. Conform alin. 2, ea se poate face numai in fata primei instante si inainte de inchiderea dezbaterilor.
Doar cu invoirea partilor, interventia in interes propriu se poate face si in instanta de apel( alin.3).
Minodora Sorian
Ma intereseaza daca se poate face IN FATA COMPLETULUI DE JUDECATA, nu prin serviciul de registratura al instantei !
Legea nu prevede si momentul pana la care tertul poate sa intervina in instanta de apel, astfel incat urmeaza a se aplica , in mod corespunzator, dispozitia legala de la judecata in prima instanta, momentul fiind deci acela al inchiderii dezbaterilor de fond inaintea instantei de apel.
Interventia voluntara principala este insa inadmisibila in recurs, deoarece, pe de o parte, recursul nu are caracter devolutiv, adica nu antreneaza o judecare a fondului in chiar solutionarea CAII DE ATAC, IAR PE DE ALTA PARTE, ART.50 ALIN 2 CPC, ca orice norma speciala, este de stricta interpretare si aplicare.
Minodora Sorian
da se poate, importatnt e sa fie admisa
Dar daca codul de proc. civila spune ca aceasta cerere de interventie trebuie facuta in forma prevazuta ptr. cererea de chemare in judecata, considerati ca intervenientul poate veni direct in fata completului cu aceasta cerere, fara sa o fi depus mai intai prin serviciul de registratura?