Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... crr interventie principala direct in rejudecare ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

crr interventie principala direct in rejudecare ?

- X formuleaza cerere de interventie principala intr-un dosar direct in faza de rejudecare dupa casare.

Este admisibila in acest stadiu ?

multumesc
Art. 50Cpc
Cererea de interventie in interes propriu va fi facuta in forma prevazuta pentru cererea de chemare in judecata.
Ea se poate face numai in fata primei instante si inainte de inchiderea dezbaterilor.
Cu invoirea partilor, interventia in interes propriu se poate face si in instanta de apel.

Art. 51Cpc
Cererea de interventie in interesul uneia din parti se poate face chiar inaintea instantei de recurs.