Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o parere?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o parere?

Revin din nou cu o rugaminte catre voi.
Avem o sentinta civila din data de 28 octombrie 2002,privitoare la plata unor chirii, investita de catre instanta cu formula de executare.
Cererea pentru executare silita la executor a fost facuta in data de 14.04.2003. Nu am primit de la el nicio veste pana in present. Nu ne-a comunicat nici somatia pe care trebuia sa o faca debitorului si nici Incheierea de aprobare a executarii de catre judecator.
De atunci am facut din 6 in 6 luni staruinta la executare prin adrese in care il rugam sa continue executarea si sa ne dea situatia cu ce a executat. Degeaba, nu am primit niciun raspuns. Ultima staruinta am facut-o in februarie anul acesta.Ce e de facut? Noi i-am platit onorariul din 2003 chiar insa el tace.

Trebuie sa continue executarea acest executor? Ii putem cere sa vedem si noi daca a somat debitorul, precum si incheierea de acceptare a executarii de catre instantza?
Sper ca nu e prescrisa datoria, deoarece am facut cererea de executie silita in anul 2003, si staruinte de atunci din 6 in 6 luni cum zice la carte. Am gresit noi sau el? Mai putem recupera sumele?

Va multumesc.
pai asta e ...nu vrea sa zica. I-am solicitat o copie de pe incuviintarea aceasta. La dosar am cererea de executare care am inteles ca a fost depusa la el, are stampila de primire. Plus OP-ul prin care i s-au platit serviciile. Daca nu a cerut incuviintarea se mai poate executa sau e prescris dreptul de a cere executarea, insa noi avem cererea de execuatre facuta catre el.

Va rog sa imi raspundeti si in legatura cu ce am intrebat mai sus, daca s-a facut o staruinta mai tarziu de 6 luni, la 7, mai e valabila?
simpla staruinta la un bej nu produce efecte intreruptive intr-o executare silita neincuviintata de instanta .
ca sa ai dosar de executare, trebuie sa ai o cerere de executare , depusa de executor la Judecatorie si incuviintata prin Incheiere de catre instanta de judecata.
deci... nu ai inceputa executarea silita... eu consider ca ti s-a prescris dreptul de a cere executarea silita.

dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani. termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cind se naste dreptul de a cere executarea silita, respectiv data de la care hotarirea a ramas definitiva sau irevocabila.

Parerea mea: vezi situatia exacta, de ce executorul nu a dat curs cererii tale si functie de asta se poate ajunge si la plingere penala impotriva lui pt. abuz in serviciu contra intereselor persoanelor.
Da, sincer acum, vi se pare ca, in calitate de creditor, ati depus toate diligentele pentru ducerea la indeplinire a executarii? O hotarare din 2003 neexecutata nici in 2007...
Puteati sa va indreptati impotriva bej inca de atunci, eu consider ca nu v-ati prea interesat...
Nu v-a deranjat ca nu va raspunde executorul, nu aveti dovezile corespondentei cu acesta... Mai mult, daca ati avut un jurist acesta trebuia sa stie ca nu trebuie sa treaca mai mult de 6 luni INTRE ACTELE DE URMARIRE, ceea ce inseamna ca in acestea nu intra corespondenta dv. cu bejul; act de urmarire este un act de executare facut de creditor (sau un imputernicit al acestuia, bejul in cazul de fata) IMPOTRIVA DEBITORULUI!!!
Va puteti indrepta acum impotriva bej (nu peste 5 ani) daca aveti dovada investirii sale cu executarea hotararii respective (contract, plata).

Da, sincer acum, vi se pare ca, in calitate de creditor, ati depus toate diligentele pentru ducerea la indeplinire a executarii? O hotarare din 2003 neexecutata nici in 2007...
Puteati sa va indreptati impotriva bej inca de atunci, eu consider ca nu v-ati prea interesat...
Nu v-a deranjat ca nu va raspunde executorul, nu aveti dovezile corespondentei cu acesta... Mai mult, daca ati avut un jurist acesta trebuia sa stie ca nu trebuie sa treaca mai mult de 6 luni INTRE ACTELE DE URMARIRE, ceea ce inseamna ca in acestea nu intra corespondenta dv. cu bejul; act de urmarire este un act de executare facut de creditor (sau un imputernicit al acestuia, bejul in cazul de fata) IMPOTRIVA DEBITORULUI!!!
Va puteti indrepta acum impotriva bej (nu peste 5 ani) daca aveti dovada investirii sale cu executarea hotararii respective (contract, plata).

stimate AVLIL. Avem absolut toate confirmarile de primire ale corespondentei cu executorul. Nu stiu de unde ati tras o concluzie potrivnica.Acte de urmarire nu exista, cred, din moment ce nu ne-a raspuns niciodata ce executari a facut. Am facut staruinte insa din 6 in 6 luni...aproximativ 6 luni!.Daca existau acte de urmarire am fi facut de la ultimul act insa in lipsa lor ce trebuia sa facem.

Contract cu executorul nu exista la dosar , insa avem adresa lui in care ne spune ce onorariu percepe, op-ul de plata al onorariului, si cererea de executare pe care i-am adresat-o.

As mai avea ceva de intrebat...acum uitandu-ma prin dosar din nou, lasat de juristul nostru care din pacate nu mai este angajat, am observat ca intre data cererii pentru executare - aprilie 2003 si prima staruinta februarie 2005 nu are adrese de staruinta catre executor. Si apoi mai este una facuta gresit ...nu chiar la 6 luni..a depasit ceva, e facuta staruinta la 7 luni de la anterioara.

Daca dv. aveti confirmari de primire dar va lipsesc documentele pe care le-ati comunicat, ce dovediti? La asta m-am referit cand am spus dovezi de comunicare. S-a comunicat catre bej... ce? Dovada de comunicare nu inseamna reducerea la confirmarea de primire.

Personal, consider ca vi s-a prescris dreptul de a cere executarea din aprilie 2006. Bafta si sa ne comunicati daca ati reusit ceva.