Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Ati putea sa imi explicati de ce nu putem beneficia de diferenta pana la 350 ron sub forma de pensie sociala minima?Multumesc1
stegaru florentina, utilizator
Nu, n-ati gresit, teoretic pensia de urmas se stabileste pe un singur dosar (scuzati-mi exprimarea improprie), determinata asa cum ati precizat dvs.

Practic, daca urmasii sunt majori, fiecare primeste pensia proprie si are propriul dosar de pensie. Din mesajul postat nu rezulta cu claritate daca este vorba despre minori/majori si cum s-a formulat cererea pentru stabilirea pensiei de urmas.