avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Ati putea sa imi explicati de ce nu putem beneficia de diferenta pana la 350 ron sub forma de pensie sociala minima?Multumesc1
Ultima modificare: Miercuri, 21 Aprilie 2010
stegaru florentina, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:09, 22 Aprilie 2010
Nu, n-ati gresit, teoretic pensia de urmas se stabileste pe un singur dosar (scuzati-mi exprimarea improprie), determinata asa cum ati precizat dvs.

Practic, daca urmasii sunt majori, fiecare primeste pensia proprie si are propriul dosar de pensie. Din mesajul postat nu rezulta cu claritate daca este vorba despre minori/majori si cum s-a formulat cererea pentru stabilirea pensiei de urmas.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia sociala minima garantata si pensia de urmas Statescu Statescu Buna ziua! Soacra mea primeste pensie de urmas in cuantum de 330 lei. In conditiile in care pensia minima este (inca) 350 lei, ceva e in neregula. Ce ar ... (vezi toată discuția)
Cuantum pensie minima obligatorie teisoara teisoara Buna seara, va rog frumos sa-mi spuneti de ce pensia minima obligatorie nu se aplica in toate cazurile?Exista criterii ce trebiesc indeplinite si care ar fi ... (vezi toată discuția)