Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot radia o ipoteca daca creditorul nu vrea sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot radia o ipoteca daca creditorul nu vrea sa ridice banii consemnati la CEC?

Buna ziua!
Spuneti-mi va rog frumos cum pot sa radiez o ipoteca inscrisa unei persoane fizice daca am dovada platii sultei prin consemnarea sumei la CEC si am si un proces verbal emis de executorul judecatoresc prin care la fel dovedesc ca s-a facut plata, ca, creditorul a fost somat sa vina sa ridice recipisa de consemnare dar el nu vrea sa vina dupa bani. In caz ca la cartea funciara se va solicita o declaratie a creditorului ca este de acord cu radierea ipotecii ce pot sa fac in acest caz? Dar daca creditorul ar fi plecat din tara ce s-ar intampla? Eu nu as putea radia aceasta ipoteca faca acordul lui?
Intii introdu o cerere la Judecatorie prin care soliciti sa se constate valabil facuta aceasta oferta de plata -art.586 si urm codproc.civila si 1115 si urm. cod civil-, dupa ce obtii o hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabile te indrepti catre cartea funciara cu alta cerere de rectificare a inscrierii din CF (de radiere a ipotecii) -L : 7/1996.
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii