avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... care este procedura unei plangeri la cedo?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

care este procedura unei plangeri la cedo?

as dori sa stiu unde gasesc prezentata procedura pentru o plangere la CEDO (Pasii ,Documentele,si mai ales spetele pe care le Judeca CEDO )
multumesc
Cel mai recent răspuns: allissa , utilizator 15:51, 1 Februarie 2011
Ca durata undeva pe la 7 ani.

Din cate stiu statul roman respecta hotararile pronuntate de CEDO.
Nu am auzit de niciun caz de nerespectare a unei astfel de hotarari.

avocat Claudiu Lascoschi
gheorghe7722 a scris:

..... ...din experienta dvs (am auzit chiar ca unele hotarari date de CEDO nu s-ar respecta in Romania...stiti cazuri din acestea..)


Nu exista astfel de cazuri in Romania ...:)
gheorghe7722 a scris:

cat dureaza un proces aproximativ la CEDO...din experienta dvs
(am auzit chiar ca unele hotarari date de CEDO nu s-ar respecta in Romania...stiti cazuri din acestea..)


Un proces la CEDO poate dura de la cateva luni pana la cativa ani...pur si simplu aleatoriu.
Un lucru este sigur: cu cat se intarzie mai mult trimiterea documentelor sau a informatiilor cerute de Curte, cu atat dureaza mai mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigiu munca de trimis la cedo ! avogaddo avogaddo am nevoie de un avocat EXPERT in litigii de munca, care poate sustine o contestatie in anulare ..urmand ca apoi sa trimita o cerere SCLIPITOARE la CEDO ! ... (vezi toată discuția)
Cedo cristiancs cristiancs am pierdut un proces,contestatie decizie concediere.recursul mi-a fost respins.pur si simplu instantele nu au tinut cont de legile in vigoare ale ... (vezi toată discuția)
Taierea abuziva a salariilor bugetarilor poate fi atacata in istantele nationale?(vezi: cedo - drepturile salariale reprezinta un drept de posesie) gabriel teodorescu gabriel teodorescu [b]CEDO si drepturile salariale[/b] Curtea europeană a Drepturilor Omului este o jurisdicţie internaţională cu sediul la Strasbourg. Ea este alcătuită ... (vezi toată discuția)