Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... care este procedura unei plangeri la cedo?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

care este procedura unei plangeri la cedo?

as dori sa stiu unde gasesc prezentata procedura pentru o plangere la CEDO (Pasii ,Documentele,si mai ales spetele pe care le Judeca CEDO )
multumesc
Ca durata undeva pe la 7 ani.

Din cate stiu statul roman respecta hotararile pronuntate de CEDO.
Nu am auzit de niciun caz de nerespectare a unei astfel de hotarari.

avocat Claudiu Lascoschi
gheorghe7722 a scris:

..... ...din experienta dvs (am auzit chiar ca unele hotarari date de CEDO nu s-ar respecta in Romania...stiti cazuri din acestea..)

Nu exista astfel de cazuri in Romania ...:)
gheorghe7722 a scris:

cat dureaza un proces aproximativ la CEDO...din experienta dvs
(am auzit chiar ca unele hotarari date de CEDO nu s-ar respecta in Romania...stiti cazuri din acestea..)

Un proces la CEDO poate dura de la cateva luni pana la cativa ani...pur si simplu aleatoriu.
Un lucru este sigur: cu cat se intarzie mai mult trimiterea documentelor sau a informatiilor cerute de Curte, cu atat dureaza mai mult!