Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... informatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

informatie

Imi poate spune cineva la ce instanta trebuie sa depun o actiune avand ca obiect obligarea ANRP si a Statului Roman prin Ministerului Finantelor la plata despagubirilor ce mi se cuvin in baza Legii 9/1998 si daca o astfel de actiune se timbreaza?

Va multumesc anticipat.
RT. 7
(1) Comisiile judetene si a municipiului Bucuresti primesc, verifica si rezolva cererile de acordare a compensatiilor.
Hotarârile privind acordarea compensatiilor se dau în termen de cel mult 6 luni de la primirea cererilor. Hotarârile se
adopta cu majoritatea voturilor membrilor comisiei si se comunica comisiei centrale, spre validare, precum si
solicitantului.
(2) În termen de 15 zile de la comunicare, solicitantul nemultumit de hotarârea comisiei poate face contestatie la comisia
centrala.
(3) În termen de cel mult 60 de zile, comisia centrala va analiza contestatiile si va valida sau va invalida masurile stabilite
de comisiile judetene si a municipiului Bucuresti, admitând sau respingând, dupa caz, contestatiile ce i-au fost adresate.
Hotarârea comisiei centrale se comunica solicitantilor si directiilor generale ale finantelor publice.
(4) Hotarârile comisiei centrale sunt supuse controlului judecatoresc, putând fi atacate, în termen de 30 de zile de la
comunicare, la sectia de contencios administrativ a tribunalului în raza caruia domiciliaza solicitantul.
(5) Hotarârile pronuntate de tribunal sunt supuse recursului.
(6) În vederea solutionarii cererilor, comisiile prevazute la art. 6 pot solicita acte si informatii oricaror institutii publice,
persoane fizice si juridice.

deci la tribunalul in raza teritoriala caruia dvs domiciliati

nu se timbreaza

bafta
multumesc pentru raspuns dar eu nu vreau sa atac decizia emisa de ANRP ci sa fie obligata sa imi plateasca suma stabilita prin decizia emisa in baza Legii 9/1998:(
la tribunalul in a carei circumscriptie domiciliati, la sectia contencios administrativ, aveti grija sa fie indeplinit termenul de 30 de zile de la data de cand ati solicitat sa va fie restituita suma .
repet: eu nu vreau sa atac decizia emisa de ANRP ci sa fie obligata sa imi plateasca suma stabilita prin decizia emisa in baza Legii 9/1998
ContSters137260, utilizator
repet: eu nu vreau sa atac decizia emisa de ANRP ci sa fie obligata sa imi plateasca suma stabilita prin decizia emisa in baza Legii 9/1998