Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... servitute de trecere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

servitute de trecere

daca nnu pot sa asigur sevitutea de trecere , prin asta insemnand sa imi demolez din casa , si fiind dat in judecata de cel din spate , are cum sa castige procesul ?
nu are cum sa castige procesul daca dvs. aveti o constructie. Cel dins spate trebuie sa gaseasca o alta modalitate de iesire la drum , pe un alt fond (teren) vecin si sa aduca cele mai mici stricaciuni si cu o prealabina despagubire celui pe care i se va deschide serviturea de trecere.

Interesant este cum ati vandut acel teren fara a-i acorda sau fara a avea acces la drum? sau nu a fost terenul dvs.?
Probabil se va dispune efectuarea unei expertize tehnice topografice, iar expertul va propune variante, chiar daca locul este infundat. Se va gasi o varianta, pentru ca trebuie sa aiba acces cumva..