Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tulburare posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tulburare posesie

Se considera tulburare de posesie faptul ca vecinul a modificat un hol, in favoarea lui, bineinteles, fara acceptul celorlalti, considerat in planul constructiei ca fiind proprietate comuna, el avand 25 procente din suprafata totala a holului?. Deasemenea a indepartat izolatia termica a peretelui apartamentului propriu (alaturat cu casa scarilor vecinului, care scara era ingusta!) .
Buna ziua !
Nu, deoarece aceasta infractiune prevede ocuparea, in intregime sau in parte, fara drept, a unui imobil aflat in posesia altuia, fara consimtamantul acestuia sau fara aprobarea prealabila primita in conditiile legii ori refuzul de a elibera imobilul astfel ocupat.
Cu stima !
Multumesc, dar atunci cum se numeste aceasta...neregula?.