Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma insolventa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma insolventa

Am lucrat la o firma care a intrat in insolventa. Am de recuperat bani de la ei. Cum procedez?

Multumesc anticipat.
va depuneti o declaratie de creanta la dosarul de insolventa si aratati ca suma pretinsa reprezinta salariu neplatit de debitoare-angajator
mihaela forogau a scris:

va depuneti o declaratie de creanta la dosarul de insolventa si aratati ca suma pretinsa reprezinta salariu neplatit de debitoare-angajator

Asta in cazul in care cunoasteti nr. de dosar prin care s-a dispus insolventa.
Altfel, formulati tot la Tribunalul Judetean cerere in pretentii banesti, chemati firma in instanta, si ei vor solicita suspendarea dosarului in baza art. 36 din legea 85/2006, dar va indica nr. de dosar de insolventa, iar instanta va atasa cererea dv. de creanta la acel dosar.
Cu aceasta ocazie puteti afla si cine a fost desemnat administrator judiciar, cu care puteti tine legatura.
Si in acest caz, daca firma imi suspenda dosarul si indica nr dosarului de insolventa, ei mai sunt obligati legal sa mi dea banii? Ce sanse am...?

Multumesc.
Si inca o intrebare: am auzit mai multe pareri: cerera o trimit prin posta sau ma duc personal la Tribunal?
Dupa suspendarea dosarului de pretentii banesti, acesta se conexeaza automat la dosarul de insolventa, (se produce inscrierea la masa credala) iar in momentul inceperii achitarii datoriilor inscrise la masa credala, creantele salariale au prioritate.
Cererea puteti s-o depuneti personal la Tribunal, sau prin posta cu AR.