Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DESFIINTARE CONT GARANTIE SI RECUPERARE SUMA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DESFIINTARE CONT GARANTIE SI RECUPERARE SUMA

Subiect: DESFIINTARE CONT GARANTIE SI RECUPERARE SUMA
BUNA ZIUA,

IN ANUL 2004 M-AM ANGAJAT LA O SOCIETATE COMERCIALA CA SEF MAGAZIN SPECIALIZAT IN COMERCIALIZAREA PRODUSELOR DE INSTALATII.
MAGAZINUL AVEA 5 ANGAJATI CU GESTIUNEA COMUNA.
NICI UN ANGAJAT NU A INCHEIAT CU ANGAJATORUL UN CONTRACT DE GARANTIE MATERIALA.
DUPA DOI ANI DE ACTIVITATE IN ANUL 2006 ANGAJATORUL A HOTARAT SA DESCHIDA LA SUCURSALA BRD DIN LOCALITATE CONTURI DE GARANTIE PE NUMELE ANGAJATILOR .
IN ACESTE CONTURI S-AU FACUT DEPUNERI PE PARCURSUL ANILOR 2006,2007,2008.
IN ANUL 2009 LUNA APRILIE MAGAZINUL A FOST INCHIS SI ANGAJATII DISPONIBILIZATI CU TRECEREA IN SOMAJ.
A TRECUT UN AN DE LA DISPONIBILIZARE.
M-AM ADRESAT IN SCRIS BANCII SOLICITIND INCHIDEREA CONTULUI SI RAMBURSAREA SUMEI DIN CONTUL DESCHIS PE NUMELE MEU.
BANCA REFUZA ACEST LUCRU ,PE MOTIV CA ,FOSTUL ANGAJATOR SUSTINE, FARA UN DOCUMENT JUSTIFICATIV ,DUPA UN AN DE LA DISPONIBILIZARE ,CA S-AU INREGISTRAT MINUSURI LA INVENTARUL DINAINTE DE DISPONIBILIZARE .
NU EXISTA NICI O DECIZIE DE IMPUTARE SAU ALTE DOCUMENTE DE RETINERE A VREUNEI SUME DE BANI CA URMARE A ULTIMULUI INVENTAR.
CONSIDER CA BANCA REFUZA IN MOD NEJUSTIFICAT INCHIDEREA CONTULUI SI RAMBURSAREA SUMEI CORESPUNZATOARE.
AM RUGAMINTEA SA MA INFORMATI CUM SA PROCEDEZ PENTRU A-MI RECUPERA BANII RETINUTI DIN RETRIBUTIA MEA LUNARA .

MULTUMESC
Facti o cerere catre angajator pentru eliberarea garantiei, intrucat nu se poate retine nicio suma de bani unui slaariat fara existenta unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile ( art.164 alin1 si 2 din codul muncii).
Daca nu va raspunde actionati in instanta societatea si chemati in garantie si banca la care aveti contul de garantie deschis. Situatia se poate rezolva. Apelati la un avocat, litigiile de munca sunt scutite de taxe de timbru.
AURELIAN NICOLAE a scris:

Subiect: DESFIINTARE CONT GARANTIE SI RECUPERARE SUMA
BUNA ZIUA,

IN ANUL 2004 M-AM ANGAJAT LA O SOCIETATE COMERCIALA CA SEF MAGAZIN SPECIALIZAT IN COMERCIALIZAREA PRODUSELOR DE INSTALATII.
MAGAZINUL AVEA 5 ANGAJATI CU GESTIUNEA COMUNA.
NICI UN ANGAJAT NU A INCHEIAT CU ANGAJATORUL UN CONTRACT DE GARANTIE MATERIALA.
DUPA DOI ANI DE ACTIVITATE IN ANUL 2006 ANGAJATORUL A HOTARAT SA DESCHIDA LA SUCURSALA BRD DIN LOCALITATE CONTURI DE GARANTIE PE NUMELE ANGAJATILOR .
IN ACESTE CONTURI S-AU FACUT DEPUNERI PE PARCURSUL ANILOR 2006,2007,2008.
IN ANUL 2009 LUNA APRILIE MAGAZINUL A FOST INCHIS SI ANGAJATII DISPONIBILIZATI CU TRECEREA IN SOMAJ.
A TRECUT UN AN DE LA DISPONIBILIZARE.
M-AM ADRESAT IN SCRIS BANCII SOLICITIND INCHIDEREA CONTULUI SI RAMBURSAREA SUMEI DIN CONTUL DESCHIS PE NUMELE MEU.
BANCA REFUZA ACEST LUCRU ,PE MOTIV CA ,FOSTUL ANGAJATOR SUSTINE, FARA UN DOCUMENT JUSTIFICATIV ,DUPA UN AN DE LA DISPONIBILIZARE ,CA S-AU INREGISTRAT MINUSURI LA INVENTARUL DINAINTE DE DISPONIBILIZARE .
NU EXISTA NICI O DECIZIE DE IMPUTARE SAU ALTE DOCUMENTE DE RETINERE A VREUNEI SUME DE BANI CA URMARE A ULTIMULUI INVENTAR.
CONSIDER CA BANCA REFUZA IN MOD NEJUSTIFICAT INCHIDEREA CONTULUI SI RAMBURSAREA SUMEI CORESPUNZATOARE.
AM RUGAMINTEA SA MA INFORMATI CUM SA PROCEDEZ PENTRU A-MI RECUPERA BANII RETINUTI DIN RETRIBUTIA MEA LUNARA .

MULTUMESC

Daca ati fost trimis in somaj , cim a fost desfacut. Normal trebuia sa va faceti lichidarea pentru a vedea daca exista datorii catre firma iar la inchiderea magazinului trebuia facut un inventar consemnat intr un proces verbal de predare primire intre dumneavoastra ( gestionari ) si angajator. Nu stiu daca s a facut ceva din acestea.
Ar fi bine sa incercati sa luati legatura direct cu fostul angajator de preferat in scris si sa i soliciatti acordul pentru ridicarea banilor din cont. Daca primiti acest acord mergeti la banca cu el pentru a retrage banii.
Banii sunt in cont ?