Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ,,Libera de sarcini"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

,,Libera de sarcini"

Buna ziua.Cine poate sa ma ajute si sa-mi explice termenul juridic ,,libera de sarcini''. Multumesc.
Expresia se foloseste cu privire la bunuri (mobile sau imobile) si desemneaza faptul ca aceste bunuri nu sunt grevate de obligatii (sarcini) cum ar fi, de exemplu, sarcina intretinerii sau aceea a platii unei rente viagere.

Multumesc! Credeti ca,, grevat de un drept de servitute" ar insemna ca nu este libera de sarcini ?
Da, aceasta inseamna ca un teren are calitatea de fond aservit fata de alt teren care are calitatea de fond dominant. De exemplu poate fi vorba despre o servitute de trecere, adica proprietarul terenului care are calitatea de fond dominant are dreptul sa treaca pe terenul altei persoane pentru a ajunge la proprietatea sa. Servitutile sunt de mai multe feluri insa aceasta este cea mai des intalnita . Odata cu transferul dreptului de proprietate asupra terenului ce este considerat fond aservit se transfera noului proprietar si obligatia de a respecta servitutea de trecere pentru fondul dominant. Sper ca am fost pe intelesul dvs.
Emil Lasconi, Consilier juridic