Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit de recuperat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit de recuperat

buna ziua
Cf decl 101 am de recuperat suma de 11017 lei.
la trim 1 2010 am impozit pe profit de plata 17.500.
Platesc decat diferenta de 17.500-11.017=6483?
Si in decl 100 cum trec suma datorata 17500 la suma de recuperat mai trec ecva?
Va multumesc
Nu.Mai intai stabiliti profitul brut impozabil ptr.ian.,febr si martie (venituri-cheltuieli+cheltuieli nedeductibile).Din acest profit de impozitatptr.trim.1, scadeti suma de recuperat din decl.101 (11017 lei).Suma rezultata va fi profitul impozabil la care aplicati 16 %.Impozitul rezultat il comparati cu impozitul minim obligatoriu conf.transei in care va incadrati in functie de veniturile la 31.12.2009.Plati suma cea mai mare. In decl.100 completati in functie de care este suma pe care o datorati.Daca datorati impozitul minim,treceti suma la col.2(impozit minim).Daca suma de plata este mai mare decat impozitul minim,treceti la col.1(impozit pe profit)
Daca suma de 17.500 lei reprezentand impozit pe profit aferent trimestrului I/2010 a rezultat in urma aplicarii procedurilor explicate foarte bine de @camicami, atunci in D100 la "suma datorata" treceti aceasta valoare. De platit veti plati diferenta dintre impozitul datorat pe trimestrul I/2010 si impozitul de recuperat care rezulta din D101/2009 (daca bineinteles aceasta suma corespunde cu soldul debitor al contului 4411 de la 31.12.2009).