avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general as dori o lamurire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

as dori o lamurire

Am o firma noua.un srl.infiintata la sfarsitul lunii ianuarie 2010.nu am avut inca nici o activitate.sint administratorul firmei.fara asociati.si angajati.cind trebuie depus bilantul pe 0 sau ce acte trebuie depuse,va rog ajutati-ma!
Cel mai recent răspuns: contabil20 , utilizator 16:57, 23 Aprilie 2010
Buna ziua .
Dacă aţi înfiinţat firma în ianuarie 2010,primul bilanţ,chiar şi pe zero,va fi depus în aprilie-mai 2011,pentru 2010 .Dacă nu o să desfăşuraţi activitate deloc până atunci,depuneţi numai o declaraţie pe propria răspundere .
Mai trebuie să depuneţi raportarea contabilă,tot pe 0,din august,pentru sem.I- 2010.
Deci pentru anul 2009 nu aveţi nici o obligaţie de raportare .
Ultima modificare: Vineri, 23 Aprilie 2010
Marius Bote, Practician in insolventa
aveti termen 30 de zile sa va achizitionati registrele obligatoriu, si sa depuneti vectorul fiscal in cazul in care firma a fost declarata cu salariati.
Trebuie sa depuneti pana luni 26.04.2010:
declaratia 100 cu 0
declaratia 300 (daca sunteti platitor de tva) si este f probabil sa nu fie cu 0 pentru ca ati facut anumite cheltuieli la constituire.

Apoi pentru luna iunie veti depune declaratiile + declaratie inactivitate sau bilant.

Mergeti la un contabil. Amenzile sunt maricele.

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intarziere depunere declaratii firma fara activitate user29 user29 Buna ziua, Am urmatoarea intrebare: pentru o firma infiintata pe 15.06.2009, fara activitate pana la data de 30.06.2009, era necesara depunerea ... (vezi toată discuția)
Ce e de facut daca o societate nu are activitate timp de cateva luni? sabou sabou Buna ziua, va rog sa ma sfatuiti ce trebuie facut in cazul in care s-a infintat o societate si nu va avea activitate pana in luna iunie? Multumesc (vezi toată discuția)
Ce amenda ar fi? alegbob alegbob Buna ziua ! Am un SRL eșuat fără activitate , neplatitor de TVA din 2018. In 2019 a înregistrat niște cheltuieli pe o scurta perioada de timp cu ... (vezi toată discuția)