Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare risc..
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare risc..

Buna seara,as dori sa stiu daca exista vreo posibilitate de a incheia o asigurare de risc de plata in cazul in care o SC furnizeaza unei alte SC o marfa sau un serviciu oarecare,iar prin aceasta polita furnizorul sa se asigure ca isi va primi banii pentru marfa vinduta sau serviciul prestat,iar toata chestia asta cu incasarea cv facturii emise sa nu dureze prea mult.Multumesc si mult succes.
Exista aceasta posibilitate, dar tot nu scapati de o analiza financiara si eventual contra-garantii asemanatoare cazului unei scrisori de garantie bancara, dar, teoretic, la un cost mai mare si un nivel redus al contragarantiilor.
Puteti apela la un broker de asigurare sau direct marilor societati de asigurare de pe piata.

Succes!
Da, exista opolita de asigurare a afacerii in relatia cu alte firme .La orice firma de asigurare din top se gaseste acest produs dar trebuie sa cititi cu atentie conditiile. Sfatul de a apela la un broker de asigurare este foarte bun deoarece brokerul va poate gasi osolutie care sa va convina.
Multumesc mult pentru raspuns,pe dincolo chiar functioneaza aceste asiguurari,la noi,...nu stiu,si nici nu-mi doresc sa vad pe pielea mea.Multumesc si mult succes in toate.