Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

buna seara.
bunici meu au decedat in urma cu 10 ani, iar eu sunt infiata de acestia. vreau sa fac dezbaterea si mentionez ca legal mai am 4 surori, avem drepturi egale?
o sora dea mea a primit de la parintii ei (bunici mei) o parte din teren pe care ea sustine ca are acte de vanzare cumparare, mai face parte la averea ramasa si daca se pot ataca in vreun fel acele acte. va multumesc
Copiii bunicilor au drepturi egale.
In total bunicii dvs. aveau ( natural sau prin adoptie) 4 copii, printre care si dvs., atunci se imparte totul in mod egal.
Daca au facut contract de vanzare-cumparare unuia dintre copii, e greu de crezut ca se mai poate ataca, eventual daca puteti demonstra ca a fost o donatie deghizata, ca fiica respectiva nu ar fi avut posibilitatea materiala sa cumpere, si ca de fapt i-au donat...
Restul averii se imparte in mod egal, chiar si respectivei fiice.
Mergeti la un notar din circumscriptia domiciliului defunctilor.
nu sunt convins daca cereti si acel teren vandut ficei ca mai rezolvati la notar... maid egraba cred ca rezolvati problema in instanta.. si dvs nu ati precizat cati copii au avut bunicii dvs si fiecare copil cati copii au avut la randul lor si dintre copii bunicilor cati mai sunt in viata.. eventual pentru o mai buna lamurire trebuie sa precizati si ordinea deceselor