Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... titlu de proprietate - Legea nr. 18/1991
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

titlu de proprietate - Legea nr. 18/1991

Salut !
Bunica`mea are 5.71 hectare pamant pe care plateste impozit anual in ultimii 2 ani de cand sa impus impozit pe terenuri agricole.
desi nu il are in posesie,
primaria, unde ar trebui sa se rezolve situatia nu ii raspunde la nici o cerere depusa pe baza ca ea nu are
in posesie aceea suprafata de teren desi primaria ii cere impozit pe ea, are adeverinte emise de aceeasi
primarie pe aceeasi suprafata de teren din 2001 pe baza legii 1/2001 dar nimeni nu vrea sa ii arate si sa ii
dea acte pe acele terenuri de 5.71 ha.
Am inteles ca exista si alte variante, sa merg la Autoritatea Judeteana de cadastru sa scot acte precum
ca ea este proprietara desi nu a facut succesiunea de pe tatal ei si am inteles ca si numerele
topografice de la terenuri sunt schimbate, as putea scoate un extras de la aceasta autoritate pe numele
tatalui ei decedat si dupa aceea sa facem succesiunea pe ea si apoi mers la primarie sa le aratam
actele legale de la Cadastru de la Judetean ?
Pe ce legi ma pot baza si pe unde as putea avea succes sa bat pe la usi sa rezolv aceasta situatie.
Multumesc !
roman84, utilizator
Nu are acte pentru ca nu i s-a eliberat titlul pe legea 18/1991 sau nu are acet pt ca nu a facut cerere pentru constituirea/reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii 18/1991?

Raspunsul e important! Ne-ati scuti de multa taina lunga...:D
a facut cerere si a primit si adeverinta ca are suprafata de pamant respectiva pe care plateste si impozit, titluri de proprietate
a eliberat primaria altor persoane pe pamantul ei, dar adeverinta... are vreo 3 adeverinte eliberate pe suprafata respectiva
chestia e ca primaria nu vrea nici sa ii dea altundeva pamantul ii zice pur si simplu ca ea nu are pamant deloc
desi plateste impozit si are adeverinte ca are, are facute cereri la legea 18. mi-au zis niste cunoscuti
ca suprafetele care sunt in posesia persoanelor fizice sunt in minim 2 locuri, nu doar la primarie ci si la resedinta
de judet si ma gandeam ca daca de la primarie nu primesc dovada ca are aceasta suprafata de pamant in nici o forma
as putea scoate aceste acte doveditoare de la resedinta de judet unde exista aceste date, la biroul de cadastru judetean.
Altceva ce as putea face ?
Multumesc !
Sa va judecati cu Comisiile de lege 18/1991 pentru a-i obliga instanta sa va elibereze titlul de proprietate.