Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ACT de DONATIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ACT de DONATIE

Buna ziua. Cine ma poate ajuta in problema unui ACT de DONATIE. {suntem trei frati ,iar ultimul parinte a murit acum 10ani. De pe urma parintilor ne-au ramas 15 000 m de pamint agricol (pina in prezent nu sa facut nici un fel de succesiune ) de pamint sa ocupat fratele mai mare .Anul acesta i-am spus fratelui mai mare ca ar fi bine sa facem succesiunea , pentru ca doresc sa construiesc o casa pt. copii. Dar fratele mai mare mi-a spus ca nu imi da nici un metru de pamint , pentru ca mama ia facut act de vinzare – cumparare pe numele lui. Cautind la primarie ,daca este inregistrat el cu tot pamintul am aflat ca : primaria a emis un titlu de propietate pe numele lui (in baza unui ACT de DONATIE ) facut de mama pe numele lui, insa in inregistrul de impozite figureaza numele mamei mele.Ce pot sa fac in aceasta situatie? …….ma poate ujuta cineva?...E_mailul meu este
Trebuie sa vezi actul de donatie si sa vezi daca poti, in functie de prevederile lui, sa obtii ceva din mostenire. In principal te intereseaza daca este in forma autentica si daca fratele tau a fost gratificat cu scutire de raport.
fratele poate sa se prevaleze de acceptarea tacita a succesiunii,facuta in termenul de 6 luni de la moartea mamei (voi, restul de frati, ati actionat cumva asupra pamantului in interiorul acestui termen??) avandu-se in vedere ca el a avut posesia pamantului si a facut acte in legatura cu el.....acum depinde de ce acte a facut....."act" a se intelege nu doar in sensul de hartie, ci si de actiune, activitate.....

si altceva:"Dreptul la actiunea prin care se solicită raportul donatiilor se prescrie în termen de 3 ani de la data deschiderii succesiunii sau de la data la care cel obligat la raport a intrat în posesiunea bunului ce formează obiectul donatiei, dacă această dată este ulterioară deschiderii succesiunii".....adica voi, ceilalti frati, puteati sa cereti ca terenul sa se inglobeze in masa succesorala, in termen de 3 ani de la moartea mamei.....asta ca sa nu intru in detalii si alte aspecte....

nu stiu daca se mai poate face ceva acum, dupa 10 ani, faptul ca nu ati acceptat succesiunea, expres sau indirect, in 6 luni de la moartea mamei micsoreaza dramatic orice sansa in privinta terenului..:(

rog pe altcineva sa vina cu alta opinie, mai favorabila voua:(.....
da, intr-adevar, trebuie analizat si contractul de donatie, pt o revigorare a sanselor, ....eu de obicei pun raul inainte, pt. ca omul sa nu cada de prea sus....nu stiu daca e o atitudine potrivita...
Multumesc mult pt.informatii,insa neavind cunostinte juridice mi-e greu sa inteleg raspunsurile primite,poate mai primesc si alte detalii (pe intelesul omului de rind). Imi cer scuze pt. ignoranta mea:(
Ai spus ceva de un titlu de proprietate...
Daca e vorba de titlul emis in baza Lg. 18/1991 iar tu nu ai facut cerere, nu ai nici un drept la pamant. Legea 18 e clara in acest sens...:(