Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere

Buna ziua
Bunicii sotiei mele, au vandut casa prin mandatar nora lor, cu contract de intretinere,
De cateva saptamini sau mutat, pt ca au avut un scandal, cum ramine cu contractul de intretinere, poate fi dat in judecata pt neachitarea intretineri, si ce poate obtine?
Ei au venit cu o oferta sa le cumpere o casa sau sa le dea celor la care sau mutat 10000ron.
Va multumesc
Buna ziua,

cititi cu atentie contractul de intretinere; in continutul acestuia veti gasi obligatiile pe care si le-a asumat persoana care trebuie sa presteze intretinere.
Neindeplinirea oricarei obligatii asumata acolo, duce la rezilierea acestui contract ( evident in instanta) si la restituirea proprietatii asupra imobilului.

Avocat Boncu
fiti mai explicit: cine s-a mutat, de unde s-a mutat.
prin acest contract de intretinere intretinutii si-au rezervat si un dr de uzufruct viager asupra acestui imobil?
Acest contract poate fi lipsit de efecte juridice , prin sanctiunea rezolutiunii. Atentie , insa , la modul cum a fost stabilita aceasta obligatie de intretinere.
Daca , din clauzele contractuala, aceasta apare ca o obligatie indivizibila , iar prestatie de intretinere a fost indeplinita numai fata de o persoana, intregul apartament va fi restituit (obligatia fiind solidara).
Daca , insa , aceasta obligatia a fost prevazuta distinct fata de fiecare persoana , si indeplinita in parte , atunci intretinutul va avea dreptul numai la o cota parte din dreptul de proprietate, injumatatita.

Neindeplinirea in tot a prestatiei de intretinere duce la rezolutiunea in integralitate acestui contract.

daca creditorul contractului de intretinere a fost nevoit sa se mute din imobil datorita culpei debitorului si tot astfel, debitorul nu si-a respectat obligatiile contractuale privind acordarea interetinerii creditorului, creditorul poate investi instanta cu o actiune in rezolutiune a contractului de intretinere .