Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... primesc indemnizatia?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

primesc indemnizatia?

Buna ziua... Am inteles de la o persoana cunoscuta ca as putea sa imi platesc cartea de munca " din mana" si sa platesc contributie si la casa de asigurari de sanatate si as putea sa imi iau indemnizatia de crestere a copilului... Va rog sa ma ajutati si sa imi dati un sfat...
Va multumesc
Buna ziua!
Va rugam sa ne prezentati cazul concret.
am lucrat pana in data de 1 aprilie la o firma dupa care mi-am dat demisia, urmand sa ma angajez la o alta firma... Nu am mai reusit sa ma angajez si mi s-a spus de catre o persoana ca as avea o sansa in cazul in care mi-as plati cartea de munca din mana si as plati si contributia la casa de sigurari de sanatate... Va rog sa ma indrumati cumva... Nu mai stiu ce sa cred... De la Indemnizatii mi s-a spus k nu pot sa imi platesc cartea de munca si sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului...
Va multumesc
Totul este sa dovediti ca ati realizat venituri supuse impozitarii 12 luni consecutiv inainte de nasterea copilului....Ganditi si singur cum poate fi ealizat acest lucru:D
Totul este sa platiti impozit pe venituri la stat..nu conteaza asigurarile sociale...