avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... primesc indemnizatia?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

primesc indemnizatia?

Buna ziua... Am inteles de la o persoana cunoscuta ca as putea sa imi platesc cartea de munca " din mana" si sa platesc contributie si la casa de asigurari de sanatate si as putea sa imi iau indemnizatia de crestere a copilului... Va rog sa ma ajutati si sa imi dati un sfat...
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 12:16, 26 Aprilie 2010
Buna ziua!
Va rugam sa ne prezentati cazul concret.
am lucrat pana in data de 1 aprilie la o firma dupa care mi-am dat demisia, urmand sa ma angajez la o alta firma... Nu am mai reusit sa ma angajez si mi s-a spus de catre o persoana ca as avea o sansa in cazul in care mi-as plati cartea de munca din mana si as plati si contributia la casa de sigurari de sanatate... Va rog sa ma indrumati cumva... Nu mai stiu ce sa cred... De la Indemnizatii mi s-a spus k nu pot sa imi platesc cartea de munca si sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului...
Va multumesc
Totul este sa dovediti ca ati realizat venituri supuse impozitarii 12 luni consecutiv inainte de nasterea copilului....Ganditi si singur cum poate fi ealizat acest lucru:D
Totul este sa platiti impozit pe venituri la stat..nu conteaza asigurarile sociale...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate plati cartea de munca pt a beneficia de concediul de crestere a copilului? cosmi24 cosmi24 buna ziua... intrebarea mea este daca imi pot plati cartea de munca personal pentru a beneficia de concediul de crestere a copilului. sunt insarcinata in 6 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil dorisarad dorisarad ne dorim foarte mult un copil dar nu sunt angajata cu carte de munca,M-am interesat la casa de pensii si am vrut sa imi platesc asigurarile , dar ma ajuta doar ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate ccc bikebike bikebike in data de 5 septembrie 2013 am intrat in prenatal,iar eu primesc 85%din cat luam in mana de la patron ca si coafeza,mentionez ca in contract la angajare aveam ... (vezi toată discuția)