Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate CCC

in data de 5 septembrie 2013 am intrat in prenatal,iar eu primesc 85%din cat luam in mana de la patron ca si coafeza,mentionez ca in contract la angajare aveam trecut salariu brut 804lei.este corecta aceasta procedura?
doresc sa mai stiu si, daca in luna octombrie2013 se inchide firma ei sunt obligati in continuare sa imi plateasca indemnizatia,ei platesc cumva vreo contributie la stat in aceasta perioada?ei pun problema ceva de genul acesta.cei de la casa de asigurari nu pot face in virament bancar direct catre angajat in astfel de situatii?
1. - Indemnizatia pentru concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) este de 85% din baza de calcul care este formata din veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu de maternitate.
- Toata indemnizatia este suportata de casa de sigurari de sanatate asa ca angajatorul recupereaza toti banii pe cere vi-i da dvs.

2. Pentru aceasta perioada si pentru perioada de CCC angajatorul nu plateste nimic la stat pentru dvs.

3. Daca se inchide firma prezentati certificatele medicale la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) care le va plati.