avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

Buna ziua, as vrea sa ma lamuriti si pe mine cu ceva daca se poate.
Anul trecut in noiembrie tatal meu a murit.. si mama nu stie exact cum sa procedeze cu succesiunea.
Care este perioada (minima/maxima) in care se poate face o succesiune si cam care ar fi costurile acesteia?
Am inteles ca ar fi mai ieftin in cazul in care succesiunea se face pana in 6 luni?! E adevarat? Stiti cam in jurul carei sume se invarte acest cost de succesiune?? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 22:37, 26 Aprilie 2010
Imi puteti spune cumva daca... diferenta care se plateste pentru succesiune pana in 6 luni si cea facuta spre exemplu dupa 1 an de zile este una majora sau minora??

adica ar fi mai indicat sa se faca succesiunea mai curand sau mai tarziu...dar pana in 2 ani inainte de a fi impozitate bunurile???
Va multumesc
nu este nicio diferenta.
onorariul notarului este fix acelasi.
nu se stie la anu cum vor fi grilele notarilor.
Ultima modificare: Luni, 26 Aprilie 2010
ContSters97658, utilizator
Nu e cu nimic mai ieftin daca nu se schimba legislatia actuala.
Diferenta e intre dezbaterea mostenirii sub 2 ani si peste 2 ani de la decesul tatalui.
INainte si dupa 6 luni nu e diferenta de cost

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune apartament cosmin311 cosmin311 Acum o saptamana a murit mama. Apartamentul cu 2 camere in care stau este al mamei adica e trecut pe numele ei inainte de casatorie. Tata a divortat de mama de ... (vezi toată discuția)
Taxe succesiune primele sase luni? ursu1980 ursu1980 Buna ziua, 1.Doresc sa stiu cat ma costa succesiunea dupa mama(tatal este in viata) in primele 6 luni de la deces? 2.Cine suporta aceste taxe? Specific ca ... (vezi toată discuția)
Succesiune pismis lucia pismis lucia care este taxa de succesiune la notariat?Daca fac acest lucru in termen de 6 luni de la decesul tatalui meu exista o reducere? Se poate face acest lucru si la ... (vezi toată discuția)