Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

Buna ziua, as vrea sa ma lamuriti si pe mine cu ceva daca se poate.
Anul trecut in noiembrie tatal meu a murit.. si mama nu stie exact cum sa procedeze cu succesiunea.
Care este perioada (minima/maxima) in care se poate face o succesiune si cam care ar fi costurile acesteia?
Am inteles ca ar fi mai ieftin in cazul in care succesiunea se face pana in 6 luni?! E adevarat? Stiti cam in jurul carei sume se invarte acest cost de succesiune?? Multumesc
Imi puteti spune cumva daca... diferenta care se plateste pentru succesiune pana in 6 luni si cea facuta spre exemplu dupa 1 an de zile este una majora sau minora??

adica ar fi mai indicat sa se faca succesiunea mai curand sau mai tarziu...dar pana in 2 ani inainte de a fi impozitate bunurile???
Va multumesc
nu este nicio diferenta.
onorariul notarului este fix acelasi.
nu se stie la anu cum vor fi grilele notarilor.
ContSters97658, utilizator
Nu e cu nimic mai ieftin daca nu se schimba legislatia actuala.
Diferenta e intre dezbaterea mostenirii sub 2 ani si peste 2 ani de la decesul tatalui.
INainte si dupa 6 luni nu e diferenta de cost